Kard. Walter Kasper: Komunia Święta także dla części protestantów

Kardynał Walter Kasper uważa, że protestanci mających za małżonka katolika mogą przystępować do Komunii Świętej, o ile ich życie „pasuje do sakramentu” i wierzą, że Eucharystia to Ciało Chrystusa. 

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Niemiec kard. Walter Kasper, udzielił wywiadu austriackiej gazecie kościelnej „Tiroler Sonntag”. Mówił w nim przede wszystkim o postępach ekumenizmu. Zabrał też głos w sprawie udzielania Komunii świętej niektórym protestantom.

Według hierarchy dialog ekumeniczny znajduje się dziś „w fazie przejściowej”, której nie można przeskoczyć ani pominąć, ale w której prowadzi Kościół z pewnością Duch Święty. Kardynał wspomina w wywiadzie, że w latach jego młodości często słyszało się jeszcze „przerażające obelgi pod adresem luteranów”; teraz, po Soborze Watykańskim II, wiele rzeczy poszło zdecydowanie naprzód. Wystarczy wskazać, że nie ma takiego tygodnia, by papież Franciszek nie przyjmował duchownych niekatolickich – i to jako braci i siostry. – Nawet biskup ewangelicki nie jest dla papieża zwykłym świeckim – podkreślał Kasper.

Jak wskazywał hierarcha, utopią jest wizja wszystkich chrześcijan zjednoczonych w jednym Kościele. W jego ocenie jest jednak bardzo wielu takich, którzy są dziś z katolikami niezwykle blisko. – Mam czasami wrażenie, że są tacy chrześcijanie ewangeliccy, do których jest mi bliżej niż do niektórych katolików, czy to zupełnie liberalnych, czy też ultrakatolickich – powiedział dosłownie.

W „Tiroler Sonntag” purpurat wskazał, że właściwym celem dialogu ekumenicznego jest wspólnota eucharystyczna. Cel ten jest wprawdzie jeszcze niezwykle oddalony, ale jeżeli ewangeliccy chrześcijanie mający za małżonka katolika chcieliby przystępować do Komunii Świętej, to według Kaspera powinni móc to robić – […] Jeżeli są osobiście przekonani, że przyjmują Ciało Pana. To warunek. A ich życie musi pasować do sakramentu – uznał Kasper.

Pod koniec czerwca tego roku za zgodą papieża Franciszka niemieccy biskupi przyjęli dokument, w którym dopuszcza się protestantów do Eucharystii, jeżeli podzielają katolicką w nią wiarę, a żyjąc w małżeństwie z katolikiem czują „pilną duchową potrzebę” wspólnego przystępowania do Stołu Pańskiego. Dokument miał jedynie orientacyjny charakter i wszyscy niemieccy biskupi indywidualnie mogą lub nie wcielać w życie jego wskazówki. Jednym z czołowych promotorów tej zmiany był właśnie Walter Kasper.

Hierarcha uznał też w wywiadzie, że powołań kapłańskich jest tak naprawdę bardzo wiele, ale liczne pozostają w ukryciu, bez odpowiedzi. W jego ocenie należy zachęcać rodziny i wspólnoty do wzmacniania młodych mężczyzn stojących na rozdrożu, tak, by wybierali stan duchowny. Według Kaspera jedną z możliwości jest jednak także wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati. Nie jest to jednak, jak sądzi kardynał, jedyna odpowiedź na kryzys. 

Źródło: kath.net

Pach

 


 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-10-05) | https://www.pch24.pl/kard--walter-kasper--komunia-swieta-takze-dla-czesci-protestantow,63273,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content