Czy ambasada USA potępi podpalenie drzwi kościoła, tak jak potępiła wybicie szyby w synagodze?

Przypomnijmy – 20 września jakiś niezrównoważony facet wybił kamieniem szybę w gdańskiej synagodze. Już następnego dnia rano ambasada USA w Warszawie wydała oficjalny komunikat, w którym potępiła „ten pełen nienawiści, destrukcyjny akt”.

Kilka dni później jakiś szaleniec wziął kanister z benzyną i podpalił drzwi do kościoła w Opolu Lubelskim. Jak do tej pory ambasada USA milczy. Nic nie wskazuje również na to, aby przy odsłonięciu nowych drzwi kościoła w geście solidarności miało dojść do podobnej ceremonii ekumenicznej, jak podczas odsłonięcia nowego okna w synagodze.

Przypomnijmy – popołudniu 20 września br. w Gdańsku-Wrzeszczu doszło do antysemickiego incydentu. Otóż jakiś debil wziął kamień, rzucił nim w okno tamtejszej synagogi i oddalił się z miejsca zdarzenia. W bożnicy trwały wówczas przygotowania do modlitwy z okazji święta Jom Kipur. Już następnego dnia rano ambasada USA wydała oficjalny komunikat: „Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie potępia pełen nienawiści, destrukcyjny akt wymierzony w synagogę w Gdańsku, dokonany podczas Jom Kipur – najważniejszego żydowskiego święta. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy zjednoczyli się w obliczu tego incydentu”.

Kilka dni później inny debil mijając kościół w Opolu Lubelskim zauważył kanister z benzyną pozostawiony po koszeniu trawy. Zawartość kanistra postanowił wylać na drzwi świątyni, po czym je podpalił i odszedł.

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że sprawa podpalenia drzwi kościoła w Opolu Lubelskim jest bardzo podobna do sprawy wybicia szyby w synagodze w Gdańsku. W obu przypadkach doszło do aktu inspirowanego nienawiścią wobec religii. W obu przypadkach doszło do zniszczenia mienia. Oba przypadki są tak samo godne potępienia.

Mimo to, jak do tej pory, ambasada USA nie zdecydowała się na wydanie oficjalnego komunikatu, w którym potępiłaby incydent w Opolu Lubelskim i solidaryzowała się ze wszystkimi, którzy zjednoczyli się w jego obliczu.

Przy okazji warto wspomnieć, że w trzy dni po zbiciu szyby w gdańskiej synagodze doszło do uroczystości odsłonięcia nowej szyby. Na miejscu był obecny prezydent miasta, naczelny rabin Polski oraz inni dostojnicy różnych kościołów i wyznań. W kontekście powyższego ciekawi mnie czy przy odsłonięciu nowych drzwi kościoła w Opolu Lubelskim w geście solidarności dojdzie do podobnej ceremonii ekumenicznej przy udziale lokalnych władz miasta?

Aby była jasność – nie mam nic przeciwko Stanom Zjednoczonym czy działającej w Warszawie ambasadzie tego kraju [A ja kurwa mam! -admin].

Niemniej uważam, że we wszelkiego rodzaju publicznych potępieniach (szczególnie kanałami oficjalnymi) powinny być uwzględnianie zasady proporcjonalności, adekwatności oraz spójności narracyjnej. Nie mam pewności czy ambasada USA w Warszawie w przypadku ostatnich incydentów w Gdańsku i Opolu Lubelskim w ogóle się do nich zastosowała.

Źródło: 
US Embassy Warsaw (Twitter.com)
Stanislas Balcerac (Twitter.com)

http://niewygodne.info.pl/

Sprawa jest krótka. Dla USA Izrael jest wszystkim, a Polska gównem.
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2018-10-04)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content