Florencja: dominikanie opuszczają zabytkowy konwent. Brakuje powołań

Aktualizacja: 2018-09-27 1:09 pm

Ojcowie Dominikanie opuszczają słynny Konwent Świętego Marka we Florencji. Wszystko z powodu braku powołań.

Obecnie w konwencie przebywa 4 starszych zakonników. Zostaną oni skierowani do konwentu Santa Maria Novella.

Konwent Świętego Marka we Florencji zamieszkiwali zakonnicy od niemal 600 lat. Przez pewien czas pełnił on funkcję jednego z głównych duchowych i kulturowych centrów świata. Tam przemawiał kontrowersyjny Girolamo Savonarola. Tam też ulokowano freski Fra Angelico.

Fra Angelico urodził się w 1395 w Vicchio del Mugello, a zmarł w Rzymie w 1455 roku.  Jego malarstwo pod względem techniki uchodzi za renesansowe, ale pod względem motywów i przesłania pozostaje w ciągłości ze średniowieczem. Jak zauważył Juan Miguel Montes na łamach „Polonia Christiana” stanowi ono „szczególny hymn uwielbienia dla dwóch monumentalnych arcydzieł kulturowych i religijnych XIII wieku: Summy teologicznej św. Tomasza z Akwinu i Złotej legendy Jakuba de Voragine, czyli szczytowych wytworów myśli zakonu dominikańskiego, do którego Brat Anielski sam należał”.

Zdaniem portalu Rorate Caeli remedium na problemy zakonu dominikańskiego stanowiłoby przywrócenie dominikańskiego rytu Mszy, a także wznowienie dominikańskiego brewiarza. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszak odejście od tradycyjnej pobożności nie sprzyja licznym powołaniom. Wbrew pozorom to chrześcijański radykalizm i nieugięta postawa zachęcają do heroizmu wymaganego od wiernych zakonników.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mjend

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104607 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]