Biskup Moguncji zorganizuje debatę o Komunii dla protestantów. Na niej oprze decyzję w sprawie

Aktualizacja: 2018-09-26 12:47 pm

Biskup Moguncji zamierza wydać własne wytyczne dotyczące dopuszczania protestantów do Eucharystii. Najpierw jednak zorganizuje diecezjalną debatę z udziałem zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania.

W czerwcu tego roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała nieformalne wytyczne duszpasterskie, w których dopuszcza się przyjmowanie Komunii świętej przez protestanckich małżonków katolików.

Tekst ten nie nosił pieczęci Episkopatu jako takiego, co wymógł na Niemcach papież. Ojciec Święty był zdania, że choć opracowane wytyczne są dobrze przygotowane, to sprawa ma zbyt duże znaczenie dla Kościoła powszechnego, by zezwalać na ich publikację jako dokumentu Episkopatu. Stąd o oficjalnym dopuszczeniu ewangelików do Eucharystii decydują w Niemczech biskupi indywidualnie. Od czerwca już kilkunastu z nich albo przyjęło nieformalne wytyczne, albo zapowiedziało, że to zrobi. Inną drogą idzie natomiast biskup Moguncji Peter Kohlgraf.

Hierarcha zamierza zorganizować w swojej diecezji szeroką debatę, by wysłuchać zarówno zwolenników udzielania protestantom Najświętszego Sakramentu, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Biskup zapowiedział, że w przyszłym roku zamierza opublikować własne wytyczne duszpasterskie, bazując z jednej strony na dokumencie Rady Stałej Konferencji Episkopatu, z drugiej na wyniku debaty.

Decyzja Niemców o dopuszczeniu protestantów do Komunii świętej nie zapadła jednogłośnie. Było jej przeciwnych siedmiu biskupów diecezjalnych i sześciu pomocniczych. Pomysł krytykowano też poza Niemcami – jako wprost heretycki i łamiący Kodeks Prawa Kanonicznego.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104578 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]