Biskup Moguncji zorganizuje debatę o Komunii dla protestantów. Na niej oprze decyzję w sprawie

Biskup Moguncji zamierza wydać własne wytyczne dotyczące dopuszczania protestantów do Eucharystii. Najpierw jednak zorganizuje diecezjalną debatę z udziałem zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania.

W czerwcu tego roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała nieformalne wytyczne duszpasterskie, w których dopuszcza się przyjmowanie Komunii świętej przez protestanckich małżonków katolików.

Tekst ten nie nosił pieczęci Episkopatu jako takiego, co wymógł na Niemcach papież. Ojciec Święty był zdania, że choć opracowane wytyczne są dobrze przygotowane, to sprawa ma zbyt duże znaczenie dla Kościoła powszechnego, by zezwalać na ich publikację jako dokumentu Episkopatu. Stąd o oficjalnym dopuszczeniu ewangelików do Eucharystii decydują w Niemczech biskupi indywidualnie. Od czerwca już kilkunastu z nich albo przyjęło nieformalne wytyczne, albo zapowiedziało, że to zrobi. Inną drogą idzie natomiast biskup Moguncji Peter Kohlgraf.

Hierarcha zamierza zorganizować w swojej diecezji szeroką debatę, by wysłuchać zarówno zwolenników udzielania protestantom Najświętszego Sakramentu, jak i przeciwników takiego rozwiązania. Biskup zapowiedział, że w przyszłym roku zamierza opublikować własne wytyczne duszpasterskie, bazując z jednej strony na dokumencie Rady Stałej Konferencji Episkopatu, z drugiej na wyniku debaty.

Decyzja Niemców o dopuszczeniu protestantów do Komunii świętej nie zapadła jednogłośnie. Było jej przeciwnych siedmiu biskupów diecezjalnych i sześciu pomocniczych. Pomysł krytykowano też poza Niemcami – jako wprost heretycki i łamiący Kodeks Prawa Kanonicznego.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-09-26) | https://www.pch24.pl/biskup-moguncji-zorganizuje-debate-o-komunii-dla-protestantow--na-niej-oprze-decyzje-w-sprawie,63071,i.html

Skip to content