Rosyjskie bombowce Tu-160 nad Bałtykiem przechwycone przez samoloty NATO

Aktualizacja: 2018-09-26 12:35 pm

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 zostały przechwycone nad Morzem Bałtyckim przez pełniące dyżur Baltic Air Policy myśliwce z Niemiec i Belgii. Przechwycenia dokonały niemieckie myśliwce Eurofighter i belgijskie F-16 operujące z lotnisk w krajach nadbałtyckich. Zdarzenie miało miejsce nad wodami międzynarodowymi.

Ponaddźwiękowe bombowce Tu-160, w kodzie NATO oznaczone jako „Blackjack”, stosunkowo rzadko zapuszczają się nad Bałtyk i raczej mało prawdopodobne, by zostały użyte bojowo w tym rejonie. Zasięg przenoszonych przez nie pocisków manewrujących CH-55SM to 3000 km, więc nie ma potrzeby zbliżania się do atakowanego celu i narażania na zestrzelenie przez myśliwce lub obronę przeciwlotniczą przeciwnika.

Ostatni taki przelot miał miejsce w czerwcu 2017 roku i był rosyjskim pokazem siły związanym z trwającymi na Łotwie manewrami Sabre Strike, w których udział wzięły amerykańskie bombowce B-52 i B-1B.

W rejonie Morza Bałtyckiego dużo częściej dochodzi do przechwyceń najszybszych na świecie, spośród samolotów turbośmigłowych, bombowców Tu-95 „Bear” lub odrzutowych bombowców taktycznych Tu-22M3. Także i te rosyjskie bombowce są zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Od roku 2014 i aneksji Krymu ilość przelotów rosyjskich bombowców w różnych rejonach świata znacząco wzrosła. Ostatnio głośno było o przechwyceniu rosyjskich Tu-95 w okolicach Alaski przez myśliwce F-22 U.S. Air Force.

W ubiegłym tygodniu dwa Tu-160 zostały przechwycone przez samoloty RAF. Spotkanie z brytyjskimi myśliwcami Typhoon miało miejsce nad wodami międzynarodowymi nad Morzem Północnym.

Za: Najwyższy Czas! (26/09/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: A jakim prawem nastąpiło “przechwycenie” samolotu lecącego legalnie nad wodami międzynarodowymi i jakim prawem samoloty NATO dokonały tego aktu (czytaj: gwałtu)?

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104572 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]