Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu

Wczoraj wieczorem w syryjskiej prowincji Latakia miało dojść do ataków ze strony izraelskiego lotnictwa i francuskich okrętów wojennych. Obrona przeciwlotnicza Syryjskiej Armii  Arabskiej miała odpowiedzieć na nie ogniem, zaś jeden z pocisków trafił rosyjski samolot, w którym zginęło piętnastu rosyjskich żołnierzy. Zdaniem Rosji odpowiedzialność za jego zestrzelenie ma ponosić Izrael, który użył rosyjskiego Ił-20 za osłonę dla swojego ataku, dlatego Moskwa ostrzegła Tel Awiw przed możliwością odpowiedzi za tę prowokację.

Rosyjskie ministerstwo obrony narodowej twierdzi, że samolot zwiadowczy Ił-20, z piętnastoma rosyjskimi żołnierzami na pokładzie, został zestrzelony we wtorek wieczorem przez obronę przeciwlotniczą sojuszniczej Syrii. To nie Syryjczycy mają jednak odpowiadać za katastrofę, ale izraelskie lotnictwo, które miało doskonale zdawać sobie sprawę z obecności w syryjskiej przestrzeni powietrznej innych samolotów. Rosyjska maszyna miała przy tym otrzymać ostrzeżenie o ataku na minutę przed jego rozpoczęciem i z tego powodu nie mieli czasu na przemieszczenie jej w bezpieczne miejsce. 

Moskwa twierdzi, że Tel Awiw miał dopuścić się celowego działania, które miało na celu dokonanie ewidentnej prowokacji, a także ostrzegł syjonistów przed odpowiedzią na ich działania. „Chowając się za rosyjskimi samolotami, izraelscy piloci umieścili je w linii ognia syryjskich systemów przeciwlotniczych. W rezultacie Ił-20 został zestrzelony przez syryjski system rakietowy S-200 „- twierdzi rzecznik rosyjskiego MON-u, Igor Konaszenkow. Dodał on, że izraelscy piloci nie mogli nie widzieć rosyjskiej maszyny, ponieważ zbliżała się ona do lądowania w bazie lotniczej Humajmim.

Strona izraelska nie chce komentować tych wydarzeń, z kolei Francja zaprzecza, aby uczestniczyła we wczorajszym ataku na syryjską prowincję Latakia, w której znajduje się rosyjskie lotnisko oraz bazy irańskiego wojska. Na wspomaganie izraelskiego ataku ze strony francuskiej marynarki wojennej wskazuje jednak fakt, iż wrogie rakiety nadleciały od strony Morza Śródziemnego. Ich celem miał być znajdujący się w Latakii kompleks przemysłowy, zaś w całej akcji poza rosyjskimi żołnierzami zginęło także dziesięciu cywili i wojskowych. Ponadto syryjski resort obrony informuje o przechwyceniu kilku wrogich rakiet.

Na podstawie: reuters.com, kommersant.ru, albaathnews.sy.

Za: autonom.pl (2018-09-18)

 


 

Zestrzelenie rosyjskiego „zwiadowca”. Izrael przeprasza, USA ubolewa, Rosja zapowiada odwet

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził ubolewanie z powodu strącenia rosyjskiego samolotu zwiadowczego z 15 osobami na pokładzie. Samolot zwiadowczy miała strącić syryjska armia, ale – według Rosjan – to izraelscy piloci zmusili rosyjską załogę do wtargnięcia w strefę syryjskiego ostrzału. Trwa wojna słowna między Moskwą a Tel Awiwem. Włączyli się w nią także Amerykanie.

Pompeo podkreślił, że ostatnie zdarzenie pokazuje, że czas najwyższy rozwiązać konflikt w Syrii. Według władz izraelskich syryjska armia zestrzeliła w poniedziałek rosyjski samolot zwiadowczy u wybrzeży Syrii. Był to nieszczęśliwy wypadek i najgorszy incydent między Moskwą a Damaszkiem od czasu rozpoczęcia przez Rosjan we wrześniu 2015 r. interwencji wojskowej w Syrii, która dramatycznie zmieniła przebieg wojny. – Stany Zjednoczone wyrażają smutek z powodu śmierci członków załogi rosyjskiego samolotu, który został zastrzelony przez syryjski system obrony przeciwlotniczej – stwierdził Pompeo w oświadczeniu. – Przypomina on nam o potrzebie znalezienia trwałych, pokojowych i politycznych rozwiązań dla wielu trwających konfliktów w regionie i niebezpieczeństwa tragicznej pomyłki na zatłoczonym teatrze operacyjnym w Syrii – dodał.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zestrzelenie maszyny przy pomocy rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-200 w Syrii, było wynikiem „tragicznych okoliczności przypadkowych”. Moskwa obwinia jednak za te zdarzenia – przynajmniej w pewnym stopniu – izraelskich pilotów, którzy mieli wskutek pewnych manewrów, zmusić rosyjską maszynę do wtargnięcia w strefę ostrzału rakietowego. Izrael wyraził smutek z powodu śmierci rosyjskich ofiar, ale stwierdził, że rosyjski samolot został strącony przez „rozległy i niedokładny syryjski system obrony przeciwlotniczej (ziemia-powietrze)”.

Śmiertelny łańcuch wydarzeń rozpoczął się, gdy izraelskie rakiety uderzyły w poniedziałek w nadmorski region Latakia. Tel Awiw twierdził, że celował w syryjski obiekt wojskowy, w którym operowali Irańczycy i rzekomo miały być w nim produkowane systemy broni dla Hezbollahu. Rosyjskie wojsko oskarżyło izraelskich pilotów o użycie „rosyjskiego samolotu jako osłony, wystawiając go na ogień syryjskiej obrony powietrznej”. Amerykański Sekretarz Stanu uznał, że zestrzelenie rosyjskiego statku przynagla do rozwiązania konfliktu syryjskiego zgodnie z rezolucjami ONZ i „zakończenia irańskiego, prowokacyjnego tranzytu niebezpiecznych systemów broni przez Syrię, które stanowią zagrożenie dla regionu”.

We wtorek rosyjska agencja informacyjna Tass oświadczyła, że samolot rozpoznawczy Iljuszin Ił-20 „zniknął podczas ataku czterech izraelskich samolotów F-16 na syryjskie zakłady w prowincji Latakia”. Według raportu agencji, samolot wojskowy został zestrzelony około 35 km od wybrzeża Syrii, gdy wracał do rosyjskiej bazy lotniczej Hmimim w pobliżu Latakii. W odpowiedzi na strącenie samolotu, Rosja wydała oświadczenie, sugerując, że odpowiedzialność za śmierć rosyjskich wojskowych ponosi Izrael z powodu „nieodpowiedzialnych działań”. Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że samolot został zestrzelony przez syryjskie systemy przeciwlotnicze i oskarżył Izrael o pośrednie spowodowanie tego incydentu. Dodał, że izraelskie odrzutowce w pobliżu zmusiły rosyjski samolot do niebezpiecznego manewru. Ponadto Rosja twierdzi, że mniej niż minutę przed ostrzałem otrzymała ostrzeżenie, co nie było wystarczającym czasem, aby zapobiec tragedii. Co więcej, ministerstwo obrony zagroziło odwetem za „wrogie działania”.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow powiedział rosyjskiej telewizji publicznej: Uważamy działania armii izraelskiej za wrogie. W wyniku nieodpowiedzialnych działań izraelskiego wojska zginęło 15 rosyjskich żołnierzy. Izraelskie samoloty celowo stworzyły niebezpieczną sytuację dla okrętów nawodnych i samolotów w okolicy. Szczątki ciał, rzeczy osobiste i fragmenty samolotu zostały już wyłowione przez rosyjskie statki poszukiwawcze na Morzu Śródziemnym.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził telefoniczną rozmowę ze swoim izraelskim odpowiednikiem Avigdorem Liebermanem i powiedział mu, że wina „w pełni spoczywa na Izraelu”. Szojgu dodał także, że Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych kroków w odpowiedzi na te działania”. Media donoszą także, że Rosja wezwała izraelskiego zastępcę ambasadora do spraw zagranicznych.

Odpowiadając na rosyjskie oskarżenia, Izrael obwinił rząd syryjski i jego sojuszników Iran oraz Hezbollah. IDF twierdzi, że Rosjanie ponieśli śmierć z powodu „rozległego i niedokładnego” syryjskiego ognia przeciwlotniczego. „Izrael wyraża smutek z powodu śmierci członków załogi rosyjskiego samolotu, który został zestrzelony z powodu syryjskiego ognia przeciwlotniczego. Izrael uważa reżim Assada, którego wojsko zestrzeliło rosyjski samolot, za w pełni odpowiedzialny za ten incydent” – stanowi oficjalne oświadczenie izraelskiej armii. W oświadczeniu napisano także, że „syryjskie baterie przeciwlotnicze wystrzeliły bezkrytycznie pociski i z tego, co wiemy, nie zadały sobie trudu, by upewnić się, że w powietrzu nie ma żadnych rosyjskich samolotów”.

Izrael argumentował dalej, że do czasu uderzenia w rosyjski samolot, izraelskie odrzutowce znalazły się już w swojej własnej przestrzeni powietrznej. Dodano, że rosyjski samolot był „poza obszarem operacji” prowadzonym przez izraelskie odrzutowce. Następnie premier Izraela Benjamin Netanjahu odbył rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji, wyrażając ubolewanie z powodu utraty życia rosyjskich wojskowych. Netanjahu podobno zaproponował, że dostarczy „wszystkich niezbędnych informacji” podczas dochodzenia w sprawie incydentu. Jednocześnie zastrzegł, że Izrael będzie kontynuował działania przeciwko Iranowi w Syrii. Do tej pory w ciągu ostatnich 18 miesięcy izraelska armia ostrzelała ponad 200 celów w Syrii.

Prezydent Rosji, gdy opadły nieco nerwy, zapowiedział, że Rosja podejmie czynności, które mają zapewnić bezpieczeństwo rosyjskiemu personelowi wojskowemu w Syrii. – Jeśli chodzi o środki odwetowe, będą one przede wszystkim ukierunkowane na dalsze zapewnienie bezpieczeństwa naszego personelu wojskowego i obiektów w Syrii. I będą to kroki, które wszyscy zauważą – zapowiedział Władimir Putin. Rosyjski minister obrony uważa, że „Izrael stworzył celową prowokację i jest nie do pomyślenia, aby IDF nie zobaczył rosyjskiego samolotu, który przygotowywał się do lądowania”.

Rosyjscy oficjele twierdzą ponadto, że samolot rozpoznawczy został zestrzelony, zanim syryjska sieć obrony powietrznej została aktywowana. IDF uważa, że natychmiast po izraelskich nalotach lotniczych, syryjska sieć obrony przeciwlotniczej wystrzeliła dużą liczbę pocisków, z których jeden przypadkowo trafił rosyjski samolot.

Źródło: al-monitor.com., isaelnationalnews.com., presstv.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-19)

 


 

Izrael idzie w zaparte

INFO: P. Awigdor Liberman, izraelski obwinił „nieodpowiedzialnych i nieprofesjonalnych” syryjskich operatorów obrony powietrznej za zestrzelenie rosyjskiego samolotu obserwacyjnego podczas izraelskiego nalotu w minionym tygodniu.

P. Liberman utrzymywał, podczas wywiadu w Radiu Wojskowym, że pomimo gniewu Rosji w sprawie tego incydentu, Izrael nadal będzie działał w Syrii, aby zwalczać działania Iranu w tym kraju.
– Zrobimy wszystko, wszystko, co jest potrzebne, w celu obrony bezpieczeństwa obywateli Izraela. W tej kwestii nie mamy innej alternatywy – powiedział p. Liberman.

Źródło: www.timesofisrael.com

Opracował: BL

Za: korwin-mikke.pl (22-09-2018)

 


 

Rosja na specjalnej konferencji oskarża Izrael. Pokazują animację jak doszło do zestrzelenia rosyjskiego Iła nad Syrią [VIDEO]

Ministerstwo obrony w Moskwie w niedzielę ponownie obarczyło Izrael winą za zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-20 u wybrzeży Syrii. Według resortu wina „w pełni” spoczywa na siłach powietrznych Izraela oraz osobach decyzyjnych.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (

 


 

Skip to content