To szaleństwo nie ma końca? Francja: zabytkowy kościół zamieniony w… hotel

Aktualizacja: 2018-09-21 10:28 am

W lotaryńskiej Longwy na sprzedaż wystawiony został kościół. Katolicka świątynia straci swoje podstawowe funkcje z tych samych powodów, co dziesiątki innych kościołów na Zachodzie – brakuje wiernych. W Longwy w ostatnich miesiącach na niedzielnej Mszy Świętej pojawiało się dwóch-trzech wiernych w podeszłym wieku.

Z przecieków przedostających się do mediów wynika, że kościół ma być zamieniony na hotel. Zabytkowa neoromańska świątynia czeka na nowego właściciela, który zdecyduje się wyłożyć 190 tys. euro. Zdaniem miejscowych nie jest to wygórowana cena.

Wierni w Longwy i okolicznych miasteczkach nie są zbulwersowani faktem, że ich świątynia prawdopodobnie przeistoczy się w hotel. Trudno im się dziwić, skoro kilka lat temu w innym miasteczku w Lotaryngii miejscowi katolicy – z tego samego powodu – także zostali zmuszeni sprzedać swój kościół. Świątynię kupiła wtedy firma zajmująca się designem i aranżacją studiów muzycznych. Kościół zamieniono na nowoczesne studio.

Dziś Francja – obok Czech i Estonii – należy do najbardziej zlaicyzowanych krajów Starego Kontynentu. W odróżnieniu od dwóch ostatnich krajów, gdzie świątynie świecą pustkami i niszczeją, we Francji wiele kościołów zaczyna pełnić funkcje meczetów. 

Źródło: Interfax-Religia

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104464 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]