Jeden z biskupów w USA zrezygnował. Oskarżenia pod adresem szefa episkopatu USA

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację biskupa Michaela J. Bransfielda z diecezji Wheeling-Charleston w Zachodniej Wirginii i poprosił arcybiskupa Baltimore o wszczęcie dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących niewłaściwego postępowania hierarchy. Jednocześnie pojawiły się nowe oskarżenia względem przewodniczącego Konferencji Biskupów USA. 

„Arcybiskup William E. Lori został mianowany apostolskim administratorem diecezji. Duchowny otrzymał polecenie z Watykanu, by zbadać zarzuty dot. domniemanego molestowania seksualnego dorosłych przez bp. Bransfielda” – ogłosiła 13 września diecezja Wheeling-Charleston.

Abp Lori oświadczył, że ”‹”‹jego „główną troską jest opieka i udzielenie pomocy kapłanom oraz osobom z diecezji Wheeling-Charleston w tym trudnym czasie”. Zobowiązał się także przeprowadzić „szczegółowe dochodzenie” w sprawie zarzutów przeciwko Bransfieldowi, „poszukiwać prawdy” i „ściśle współpracować z duchowieństwem, zakonnikami oraz świeckimi przywódcami diecezji do czasu mianowania nowego biskupa”.

Rezygnacja Bransfielda została przyjęta zaledwie osiem dni po tym, jak skończył on 75 lat, czyli wiek, w którym biskupi diecezjalni są zobowiązani (na mocy prawa kanonicznego) do złożenia papieżowi listu z rezygnacją.

Odchodzący hierarcha pochodzi z Filadelfii i został wyświęcony na kapłana w Archidiecezji Filadelfijskiej w 1971 roku. Służył w parafialnej posłudze i katolickim liceum Lansdale, zanim rozpoczął pracę w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie w 1980 roku, ostatecznie stając się jego rektorem.

Został mianowany biskupem Wheeling-Charleston w 2004 roku i konsekrowany 22 lutego 2005 roku.

Oskarżenia wobec hierarchy o nadużycia pojawiły się w 2012 roku podczas procesu karnego w Filadelfii ks. Jamesa Brennana w sprawie oskarżeń o wykorzystywanie seksualne dzieci.

Dwóch świadków i prokurator twierdzili, że Bransfield „mógł wiedzieć o niewłaściwym zachowaniu seksualnym [innego księdza – red.] lub wykorzystywaniu innej nieletniej osoby” – donosił „Philadelphia Inquirer”.

Bransfield zaprzeczył zarzutom wysuniętym przeciwko niemu. 19 kwietnia  2012 r. mówił: „Być teraz niesprawiedliwie włączonym do tej grupy i usłyszeć przerażające zarzuty, które są wysuwane przeciwko mnie, to niewiarygodne i szokujące”. Przekonywał, że „charakter tych oskarżeń i sposób, w jaki zostały wysunięte (…) wykracza poza wszelkie poczucie sprawiedliwości i przyzwoitości”.

Tłumaczył, że walczył z krzywdzącymi zachowaniami kapłanów w diecezji. – Nigdy nie molestowałem nikogo seksualnie – przekonywał.

Jego zdaniem, proces z 2012 r. był „cyrkiem” i prokuratorzy nadużyli jego dobrego imienia, „aby wzmocnić prześladowanie Kościoła”.

Tymczasem „Vatican Insider” podaje, że w obecnej sytuacji nawet kardynał Daniel Di Nardo, arcybiskup Galveston-Houston i przewodniczący Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych jest teraz oskarżony o to, że nie postępował właściwie, pozwalając podejrzanemu kapłanowi przebywać w pobliżu dzieci.

W czwartek 13 września br. w dzień audiencji papieskiej agencja Associated Press doniosła o zeznaniach dwóch ofiar przemocy, które twierdziły, że obecny przewodniczący episkopatu nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać krzywdzenie dzieci.

Jedna z ofiar zeznała, że ”‹”‹podczas osobistego spotkania z kardynałem Di Nardo, hierarcha przyrzekł, że oskarżony ksiądz Manuel La Rosa-Lopez – proboszcz parafii w kościele św. Jana Fishera w Richmond i wikariusz episkopalny w diecezji dla Latynosów – zostanie pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z dziećmi. Później okazało się, że kapłan został przeniesiony do innej parafii, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów.

Ks. Manuel został zatrzymany przez policję w ubiegły wtorek za molestowanie. W 2010 roku kobieta, która miała być molestowana przez podejrzanego kapłana dowiedziała się, że został on nominowany przez kard. Di Nardo jako wikariusz episkopalny dla Latynosów i myślała, że kardynał mógł nie być świadomy, z kim ma do czynienia. Dlatego skontaktowała się z władzami kościelnymi. Kard. Di Nardo miał ją zapewnić, że ks. Manuel został poddany leczeniu psychiatrycznemu i że nie pozwolono mu już mieć kontaktu z dziećmi. Pod koniec spotkania z kardynałem dołączył do niego oskarżony ks. La Rosa-Lopez, który przeprosił kobietę za niestosowny czyn. Później jednak okazało się, że ”‹”‹ksiądz kontynuował pracę w parafii św. Jana Fishera w Richmond, w tym miał kontakt z dziećmi.

Inna ofiara, mężczyzna, który miał doznać nadużycia, spotkał się z kardynałem Di Nardo i koordynatorem pomocy dla ofiar diecezji. „Kardynał wydawał się mieć pogardliwe nastawienie”. Zareagował mówiąc: „Powinieneś był nam wcześniej powiedzieć!”.

Obie ofiary molestowania sądziły, że ich sprawy uległy przedawnieniu. W 2007 r. prawo Teksasu usunęło przepis dotyczący przestępstw przeciwko dzieciom.

11 września 2018 r. prokurator okręgowy w okręgu Montgomery wydał nakaz aresztowania ks. La Rosa-Lopez i kapłan – jak podała diecezja – „dobrowolnie oddał się w ręce policji Conroe” tego samego wieczoru.

Źródło: cruxnow.com, lastampa.it

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-09-14) | https://www.pch24.pl/jeden-z-biskupow-w-usa-zrezygnowal--oskarzenia-pod-adresem-szefa-episkopatu-usa,62868,i.html

Skip to content