Kościół wystawiony na sprzedaż po „atrakcyjnej cenie”, czyli ostateczny upadek katolickiej Francji

Aktualizacja: 2018-09-12 8:47 am

„Z powodu braku wiernych władze diecezji w Longwy w Lotaryngii zdecydowały, że wybudowany na początku XX wieku kościół zostanie wystawiony na sprzedaż. Najprawdopodobniej zostanie on przekształcony w luksusową rezydencję lub hotel” – poinformował we wtorek portal rmf24.pl.

Kościół wystawiony na sprzedaż po „atrakcyjnej cenie”, czyli ostateczny upadek katolickiej Francji

Kościół w Longwy w Lotaryngii (fot. Google Maps)

Władze diecezji w Longwy podkreślają, że w niedzielnej Eucharystii bierze udział około 20 osób. To właśnie zbyt mała liczba wiernych zadecydowała o wystawieniu kościoła na sprzedaż. Tak mała liczba uczęszczających na Mszę Świętą, w ocenie władz diecezji, generuje zbyt duże koszty związane z utrzymaniem świątyni i dlatego zostanie ona przekazana w ręce nowego właściciela, jeśli takowy się znajdzie.

Neoromański kościół – z wysoką dzwonnicą i wielkimi oknami – został wystawiony na sprzedaż za 190 tys. euro. Władze diecezji w Longwy podkreślają, że takie budowle kosztują dużo więcej i że taka cena to „niezła okazja”.

„To nie pierwszy taki przypadek we Francji. Już trzy lata temu inny kościół – w Crusnes w Lotaryngii – kupiła francuska projektantka mody Leonor Scherrer. Zapowiedziała, że chce stworzyć w nim studio, w którym nagrywana byłaby muzyka żałobna” – podaje portal.

Sprzedaż „nierentownych” kościołów to tylko jedna z możliwości, jakie przewidują ekonomiści z francuskiego episkopatu. Równie często świątynie katolickie, w których brakuje wiernych, są przekazywane muzułmanom i tym samym przekształcane w meczety.

Źródło: rmf24.pl

TK

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=104234 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]