Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolumbia: lewicowi terroryści zamordowali działacza katolickiego

Oburzenie i głęboki smutek wywołała wiadomość o barbarzyńskim zamordowaniu przez partyzantkę kolumbijską prof. Jorge Humberto Echeverriego Garro – stwierdza oświadczenie Krajowego Sekretariatu Duszpasterstwa Społecznego Kolumbii. Ofiarą jest 40-letni katechista, nauczyciel i działacz społeczny, zaangażowany w szereg projektów, realizowanych obecnie w tym kraju.

Do zbrodni doszło w miejscowości Colonos w okręgu Panamá de Arauca na północy Kolumbii w pobliżu granicy z Wenezuelą. „Profesor brał udział w spotkaniu, poświęconym jednemu z projektów, prowadzonym przez Kościół w tym rejonie na rzecz umocnienia miejscowej wspólnoty w porozumieniu z Caritas Niemiec” – głosi komunikat podpisany przez prał. Hectora Fabio Henao Gavirię, dyrektora krajowego sekretariatu.

Według oświadczenia, grupa uzbrojonych terrorystów wdarła się na miejsce posiedzenia, próbując zakłócić jego przebieg. W pewnej chwili jeden z napastników zastrzelił Echeverriego.

Był on nie tylko ogólnie uznanym przywódcą miejscowej społeczności, ale także katechistą i członkiem sieci utworzonej przez nauczycieli w ramach innego projektu Duszpasterstwa Społecznego we współpracy z ośrodkami kształcącymi ludzi do pokoju i współżycia, który również jest rozwijany na tym obszarze – poinformowało Duszpasterstwo Społeczne. Wyrażono „wielkie zatroskanie nadal trwającym wciąganiem ludności cywilnej w konflikt zbrojny, również w rejonach humanitarnych i neutralnych, uruchamianych przez Kościół katolicki w tym regionie i w całym kraju”.

Obecne zabójstwo jest kolejnym tego rodzaju przypadkiem, gdy ofiarą padają nauczyciele pracujący na trudno dostępnych obszarach. 9 czerwca w Puerto Rondón uzbrojony oddział zastrzelił Pablo Garcię – Indianina ze szczepu Sikuani, pracującego w szkole na terenie wspólnoty tubylczej Cuiloto Marreros (grupa etniczna Hitnu).

Dzień wcześniej w rejonie znanym jako Tres Cruces (Trzy Krzyże) inna zbrojna grupa uprowadziła i prawdopodobnie zamordowała 16-letniego Indianina Lindermana Germána Fariasa z narodowości Makaguan.

24 kwietnia w Szkole El Naranjo w rejonie wiejskim nieustalone dotychczas ugrupowanie zbrojne zastrzeliło Miltona Blanco, który pracował jako nauczyciel w innej szkole.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,3706,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content