Kard. Tobin słyszał „plotki” o abp. McCarricku, ale trudno mu było w nie uwierzyć

Kardynał Joseph Tobin przyznał, że słyszał – krótko po przybyciu do archidiecezji Newark w 2017 roku – o „niewłaściwym zachowaniu” arcybiskupa Theodore’a McCarricka. Nie sprawdził jednak tych „plotek”, ponieważ uznał je za niewiarygodne.

31 sierpnia na łamach „North Jersey Record” dziennikarz Mike Kelly poinformował, że „kard. Tobin powiedział mu, iż wkrótce po przybyciu do Newark usłyszał plotki o domu na plaży byłego kard. McCarricka, gdzie ten miał zapraszać kilku kleryków na raz i dzielić z nimi łoże”. Nigdy jednak nie zadał sobie trudu, by je sprawdzić, ponieważ uważał te historie za zbyt „niewiarygodne”, aby można było w nie uwierzyć.

„Wstyd mi, że nie zapytałem o to wcześniej” – miał powiedzieć hierarcha dziennikarzowi.

Kard. McCarrick pełnił funkcję arcybiskupa Newark w latach 1986-2000. Archidiecezja odmówiła komentarza w sprawie śledztwa wszczętego wobec kard. McCarricka w związku z oskarżeniami, że w latach 70. XX wieku duchowny seryjnie molestował seksualnie nastoletniego chłopca.

Źródło zbliżone do kardynała Donalda Wuerla, następcy McCarricka jako arcybiskupa Waszyngtonu, poinformowały Catholic News Agency, że kard. Wuerl  dowiedział się o śledztwie w 2017 roku.

20 czerwca 2018 r. archidiecezja Nowego Jorku ogłosiła, że ”‹”‹oskarżenia i zarzuty stawiane byłemu arcybiskupowi Waszyngtonu są zasadne. Po tym ogłoszeniu pojawiły się doniesienia, iż ”‹”‹przez dziesięciolecia McCarrick dopuszczał się karygodnych czynów seksualnych wobec kleryków i młodych księży. Do napaści miało dochodzić m.in. w domu na plaży w New Jersey.

Archidiecezja Newark i diecezja Metuchen również przyznały 20 czerwca bieżącego roku, że ”‹”‹osiągnęły prawne porozumienia z niektórymi domniemanymi ofiarami hierarchy w 2005 i 2007 roku.

Kard. Tobin utrzymuje, że o wszystkich tych oskarżeniach nie wiedział aż do czerwca 2018 roku, krótko przed ich publicznym ogłoszeniem. Duchownemu trudno było uwierzyć w krążące „plotki” na ten temat. Już wcześniej jednak, przy innych okazjach był zaangażowany w rozwiązywanie sytuacji związanych z poważnym, niewłaściwym zachowaniem seksualnym w Kościele.

Kard. Tobin w latach 2010-2012 pełnił funkcję sekretarza watykańskiego urzędu nadzorującego życie religijne.

Miesiące przed rozpoczęciem pracy kard. Tobina na tym stanowisku, Watykan zakończył wizytację apostolską o śledztwo w sprawie Legionu Chrystusa, zakonu męskiego założonego przez ojca Marciala Maciel Degollado, który w 2005 r. został usunięty z publicznej służby po tym, jak okazało się, że miał dzieci i utrzymywał kilka nieruchomości, w których wykorzystywano seksualnie nieletnich i seminarzystów.

„Crux” poinformował w 2016 r., że kard. Tobin „był również odpowiedzialny za wizytację i reformę męskich zakonów w Irlandii podczas kryzysu seksualnego w kraju”, gdy pracował w Watykanie.

W maju 2016 r. Watykan mianował kard. Tobina, by nadzorował reformę Sodalitium Christianae Vitae, stowarzyszenia religijnego składającego się z laików i księży. (Dyrektor wykonawczy CNA, Alejandro Bermudez, jest członkiem grupy). Sodalicja została założona przez Peruwiańczyka Luisa Fernando Figari, który także miał wykorzystywać seksualnie i znęcać się psychicznie nad młodymi mężczyznami. Watykan zakazał mu kontaktów z członkami sodalicji.

Kard. Tobin zapowiedział, że zamierza wszcząć archidiecezjalne dochodzenie w sprawie powodów, dla których nie powiedziano mu o rzekomym niewłaściwym postępowaniu seksualnym McCarricka.

Źródło: cruxnow.com, catholicnewsagency.com

AS

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Kardynał Tobin jak to mówią potocznie „rżnie głupa”.
DNA

 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-09-04) | https://www.pch24.pl/kard--tobin-slyszal-plotki-o-abp--mccarricku--ale-trudno-mu-bylo-w-nie-uwierzyc,62563,i.html

Skip to content