„Pole doświadczalne Kościoła”. Amazońscy biskupi rozważają wyświęcanie żonatych mężczyzn

Aktualizacja: 2018-08-23 10:27 am

55 biskupów uczestniczy w III Spotkaniu Kościoła Katolickiego w Amazonii. Jego celem jest wymiana doświadczeń oraz przygotowanie do Synodu Biskupów Amazonii w 2019 r. mającego się odbyć pod hasłem: „Amazonia. Nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Bp Edson Damian, ordynariusz diecezji São Gabriel da Cachoeira wskazał przede wszystkim na wsłuchanie się w potrzeby ludu Amazonii, będącego „głównym protagonistą” przyszłorocznego synodu. – Chcemy ich wysłuchać z wielkim szacunkiem i wielką wrażliwością duszpasterską – zapewnił hierarcha.

Kard. Claudio Hummes, przewodniczący spotkaniu otwarcie przyznał, że Amazonia jest polem doświadczalnym Kościoła w poszukiwaniu nowych dróg. Jego zdaniem chodzi o Kościół „bliższy ludziom”, którego „ciepła” oczekują mieszkańcy tamtego rejonu. Jednym z priorytetów Synodu ma być nadanie „amazońskiego” oblicza działalności duszpasterstw i ruchów kościelnych. Chodzi o wzbudzenie lokalnych powołań kapłańskich, a także o – jak sam zaznacza – „rozwijanie procesu inkulturacji”.

Ważną kwestią będzie rozważenie możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów. Ma być to odpowiedź na potrzebę zapewnienia dostępu do Eucharystii możliwie największej liczbie osób. Kard. Hummes wezwał Ducha Świętego aby „otworzył przed nami nowe horyzonty, tak aby Kościół mógł lepiej służyć, pamiętając o misjonarzach i misjonarkach z przeszłości, których przykład powinien nas pobudzać”.

Źródło: KAI

PR       

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=103490 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]