Antykościelny teledysk nagrany w polskiej świątyni

Opublikowanie antykościelnego teledysku metalowej grupy Powerwolf wywołało oburzenie wiernych, zbulwersowanych faktem, że niektóre sceny klipu nagrane zostały wewnątrz świątyni pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej. Kuria diecezji świdnickiej wydała w tej sprawie oświadczenie, sama parafia odmawia komentarzy.

Utwór „Fire & Forgive” pochodzi z płyty bluźnierczo zatytułowanej The sacrament of sin („Sakrament grzechu”). Atakuje Kościół katolicki agresywnym tekstem przypisującym urzędnikom Świętej Inkwizycji motywacje, wynikające z morderczych i piromańskich żądz. W teledysku sceny udzielania sakramentów świętych, fragmenty Najświętszej Ofiary, motyw niewinnego dziecka w stroju pierwszokomunijnym, zestawione są z kadrami ukazującymi szalonych duchownych, owładniętych pasją palenia – zakazanych ksiąg i ludzi, którzy po nie sięgnęli.

Część zdjęć do skandalicznego utworu została nakręcona we wnętrzu kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej na Dolnym Śląsku. W związku z oburzeniem wiernych katolików, kuria diecezji świdnickiej opublikowała oświadczenie, w którym czytamy:

„W związku z publikacją na kanale YouTube teledysku „Fire & Forgive” zespołu POWERWOLF z dnia 22 czerwca 2018 r. Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej wyraził zgodę w dobrej wierze na nagranie scen filmowych w kościele. W rzeczywistości sceny nagrane w świątyni, zostały użyte do niewłaściwych celów, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca, jakim jest kościół, jak również wobec zaufania, jakie wykazał Ksiądz Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię.

Wobec powyższego Ksiądz Proboszcz wyraża ubolewanie, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, przepraszając wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tą sytuacją urażeni oraz oświadcza, że zdecydowanie jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła i innych miejsc sakralnych do celów naruszających świętość i profanujących te miejsca.”

Oświadczenie zostało podpisane przez księdza dr. Daniela Marcinkiewicza, rzecznika Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania bulwersującego teledysku, jednak parafia odmówiła komentarza. – Źadnych informacji. Wszystko jest w komunikacie i to wystarczy – usłyszeliśmy pod numerem parafialnej kancelarii, po czym nasz rozmówca rozłączył się.

Zgodnie z kanonem 1210. Kodeksu Prawa Kanonicznego, „W miejscu świętym [np. kościele – red.] dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca”.

Źródła: własne PCh24.pl, diecezja.swidnica.pl, wprost.pl

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

@Igor Proboszcz nie powinien nic zaczynać, tylko zostać natychmiast pozbawiony funkcji. Teraz wynajmują Kościoły niczym hale, czy restauracje. Wstyd. Niemcy też wynajeli Bazylikę i przy grobie św. Pawła urządzili dyskotekowe wycie. Jak można w ogóle wynajmować Kościół. Źenada.
Michu.

Nie ma się co dziwić, jeżeli wymyśla się idiotyczne tłumaczenia na temat Komunii św. dla rozwodników. Jeżeli wszystko jest względne, to i część dla świątyni i tajemnic tam sprawowanych nie musi być uszanowana. Wystarczy później zwykłe pokrętne tłumaczenie jakiegoś urzędnika kurii biskupiej.
Krakusik

Skandal. Toż to czysta Profanacja Domu Bożego i obraza Boga Najwyższego, który w Niej mieszka. Proboszcz natychmiast powinien rozpocząć Nabożeństwa ekspiacyjne, wynagradzające Panu Bogu za ten straszliwy grzech, a sam powinien pokutować o chlebie i wodzie przez najbliższe tygodnie za to, że (umyślnie, bądź nie, czy przez niedopatrzenie) wydał zgodę i przyczynił się do takiego bluźnierstwa w Świątyni Pańskiej.
3 godziny temu / Igor

Nic dziwnego -wśród 12-tu znalazł się Judasz to i obecnie mamy naiwnych i głupich pasterzy…oby tylko madrości parafianom nie zabrakło a bramy piekielne nie przemogą
Darius

Proboszcz nie wiedział?! To znaczy, że jest w stanie wynająć świątynię byle komu, byle tylko dostać kasę. Kuria powinna ukarać księdza i to surowo. Tak jak w urzędzie. Tam nikogo nie interesuje, że nie znałeś przepisu. Niewiedza nie ratuje przed karą, a księdza szczególnie, ponieważ sprawuje on pieczę nad świątynią Boga.
karol

Czy i ile zapłacili parafii ci synowie szatana?
Zbigniew

dlaczego nie kręcili filmu w meczecie lub synagodze ? czyżby się bali ?
Jan

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-08-04) | https://www.pch24.pl/antykoscielny-teledysk-nagrany-w-polskiej-swiatyni,61991,i.html

Skip to content