Aktualizacja strony została wstrzymana

W sprawie oddawania w kościele „hołdu” propagatorce aborcji i narkotyków

„Ze zdumieniem i konsternacją dotarła do mnie informacja, iż w parafii pw. bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim tamtejszy proboszcz ks. prałat Wojciech Drozdowicz, najprawdopodobniej w trakcie sprawowania Mszy świętej w dniu 29 lipca br., tudzież bezpośrednio przed nią lub po niej, a z pewnością w obecności Najświętszego Sakramentu, na bębnie i innych instrumentach, które raczej sakralne nie są, oddał „hołd” Oldze Jackowskiej – Korze.”

Jego Eminencja

Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
e-mail: sekretariat-abp@mkw.pl

Wasza Eminencjo!

Ze zdumieniem i konsternacją dotarła do mnie informacja, iż w parafii pw. bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim tamtejszy proboszcz ks. prałat Wojciech Drozdowicz, najprawdopodobniej w trakcie sprawowania Mszy świętej w dniu 29 lipca br., tudzież bezpośrednio przed nią lub po niej, a z pewnością w obecności Najświętszego Sakramentu, na bębnie i innych instrumentach, które raczej sakralne nie są, oddał „hołd” Oldze Jackowskiej – Korze. „Hołd” ten polegała na odegraniu pop-rockowej piosenki „Krakowski spleen”. Osoba ta, Kora, dla przypomnienia, przez całe swoje życie, od czasów liceum, zażywała narkotyki i głosiła w wywiadach postulat ich powszechnej dostępności. Zdumiewa odpowiedź udzielona mi telefonicznie przez Rzecznika (?) Kurii Metropolitalnej Warszawskiej (nie znam jego nazwiska, bo nie chciał się przedstawić – odebrał telefon pod numerem 684 783 031), że „kuria nie widzi problemu, gdyż ona postulowała branie marihuany jako leku”. To (pomijam absurdalna wymowę tego stwierdzenia – niech rzecznik zapyta, co o marihuanie sądzą osoby pracujące w ośrodkach dla narkomanów) jest kłamstwo: https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/kora-eksperymentowalam-z-lsd-i-haszyszem-osiagnelam-spokoj/tgwqew0 oraz https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/kora-poznala-narkotyki-dzieki-ryszardowi-terleckiemu-to-posel-pis-zespsul-kore-aa-Qdnn-xL58-Lad7.html . Po wtóre, głosiła przez kilkadziesiąt lat, do końca swoich dni, postulat powszechnej dostępności ABORCJI na życzenie – tu informacje na ten temat (inne bez trudu do znalezienia): https://kobieta.wp.pl/kora-feministka-kochala-seks-byla-za-aborcja-6278194655716993a. Wreszcie, w ostatnich chwilach swojego życia odmówiła przyjęcia sakramentu namaszczenia. https://kobieta.wp.pl/kora-nie-przyjela-ostatniego-namaszczenia-jest-komentarz-sipowicza-6279415991948929a.

Zwracam się z zapytaniem, jakie jest stanowisko Waszej Eminencji w sprawie tej hucpy dokonanej w kościele (szeroko opisywanej w mediach) i jaka jest ocena postępowania tamtejszego proboszcza? Chcę zaznaczyć, że mojej pytanie nie dotyczy faktu modlitwy za zmarłą, ale faktu, że osobie, która przez dziesiątki lat publicznie podważała podstawy prawa naturalnego i Doktryny Kościoła oddany został w kościele „hołd”.

Laudetur Iesus Christus!

Z wyrazami poważania,

dr hab. Bogusław Paź, prof. UWr (Instytut Filozofii)

Do wiadomości:
Nuncjatura Apostolska w Warszawie
Al. J. Ch. Szucha 12
00-582 Warszawa
nuncjatura@episkopat.pl

Media:
– redakcja „DoRzeczy”
– redakcja „Nasz Dziennik”
– redakcja „Najwyższy Czas!”
– redakcja „W polityce”
– redakcja „Gazeta Warszawska”
– portal „Kresy.pl”
i in.

Za: Gazeta Warszawska (03 August 2018)

 


 

Hołd dla aborcjonistki w kościele? Świątynia należy do Boga!

Liturgia i świątynia nie jest prywatną sferą żadnego księdza. Należy to do Boga i Kościoła – przypomina ksiądz Daniel Wachowiak, komentując bulwersującą kwestię odtworzenia w warszawskim kościele rockowego utworu w hołdzie dla zmarłej piosenkarki, znanej z antykościelnych i proaborcyjnych poglądów.

Przed niedzielną Mszą świętą w kościele pw. błogosławionego Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim ksiądz Wojciech Drozdowicz wraz ze świeckim mężczyzną wykonali muzyczny akompaniament do odtworzonego przez głośniki utworu „Krakowski spleen” grupy Maanam. Miał był to wyraz hołdu dla zmarłej niedawno Olgi Sipowicz (Kory Jackowskiej).

Wydarzenie poruszyło część wiernych. Profesor Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpił z upublicznionym listem do warszawskiej kurii archidiecezjalnej. W mocnych słowach spytał o stanowisko wobec incydentu, który określił jako hucpę.

„(…) Chcę zaznaczyć, że moje pytanie nie dotyczy faktu modlitwy za zmarłą, ale faktu, że osobie, która przez dziesiątki lat publicznie podważała podstawy prawa naturalnego i Doktryny Kościoła oddany został w kościele hołd” – podkreślił w korespondencji adresowanej do kardynała Kazimierza Nycza.

Naukowiec przypomniał między innymi, iż zmarła celebrytka nie tylko nie kryła się z wieloletnim korzystaniem z narkotyków, lecz także była zadeklarowaną zwolenniczką swobody zabijania dzieci nienarodzonych.

Do sprawy odniósł się też katolicki duchowny, indagowany o wspomnianą kwestię przez portal DoRzeczy.pl. – Zarówno prezbiterium, jak i czas przygotowania do Eucharystii nie są przestrzeniami oddawania chwały komukolwiek poza Bogiem i świętym w Bogu (…). Liturgia i świątynia nie są prywatną sferą żadnego księdza. Należy to do Boga i Kościoła – podkreślił ksiądz Daniel Wachowiak.

W rozmowie nie zabrakło wątku poglądów deklarowanych za życia przez Olgę Sipowicz (Jackowską). Jeśli prawdą jest to, co napisał na profilu społecznościowym jej życiowy partner, jeszcze tragiczniejszą od śmierci Kory wiadomością jest ta o odrzuceniu przez umierającą wokalistkę szansy pojednania z Panem Bogiem.

Pani Kora, którą sądzi jedynie Boże Miłosierdzie, rzeczywiście publicznie dawała wyraz swej dezaprobaty wobec wiary Kościoła. Nie wiemy, jaki odbył się dialog między panią Korą a Stwórcą w chwili Jej śmierci. Ze względu jednak na Jej ziemskie przywiązanie do innej wiary – jak to napisał Jej mąż – nie wolno nam Bożego Miłosierdzia głosić tak, jak czynimy to wobec osób publicznie uznających swój grzech i oddanie Panu Bogu – zaznaczył ksiądz Wachowiak. W jego przekonaniu, jeśli ksiądz bielańskiej parafii uznał za stosowne oddanie szacunku zmarłej piosenkarce, powinno odbyć się to poza świątynią.

https://twitter.com/MikKam6/status/1025703594245414912

Źródła: DoRzeczy.pl, Facebook

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-08-04)

 


 

Skip to content