Aktualizacja strony została wstrzymana

Wakacyjne wycieczki uchodźców w Belgii. Najpopularniejsze kierunki to Irak, Syria i Afganistan

„W Belgii rośnie liczba uchodźców, którzy na wakacje wyjeżdżają do krajów, z których uciekli” – poinformował we wtorek dziennik „Het Laatste Nieuws”. Zdaniem belgijskiego sekretarza stanu ds. azylu i migracji Theo Franckena jest to koronny dowód na to, że „osoby te nie obawiają się prześladowań”. 

Z danych opublikowanych przez gazetę wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku aż 115 osób, które przybyły do Belgii i uzyskały tam status uchodźcy odwiedziło swoje ojczyste kraje, z których uciekło do Europy. W ocenie Franckena jest to poważny problem, ponieważ „uchodźcy, którzy powracają z własnej woli, faktycznie wskazują, że nie czują się już zagrożeni w kraju, z którego uciekli”.

Zdecydowana większość spośród 115 uchodźców, o których mowa przybyła do Belgii z Iraku, Syrii i Afganistanu argumentując, że uciekli stamtąd z powodu zagrożenia zdrowia i życia. Belgijskie służby wszczęły wobec nich dochodzenia i niewykluczone, że po przeprowadzeniu postępowań zostanie im odebrany status uchodźcy.

Oferujemy ochronę międzynarodową osobom, które nie mogą powrócić do swoich krajów pochodzenia. Daje im to pewne uprawnienia, ale także podlegają oni pewnym warunkom. Jednym z nich jest to, że nie wracają. Każdy, kto dobrowolnie wyjeżdża na urlop, pokazuje, że nie obawia się już prześladowań. W przeciwnym razie nie wróciłby, prawda? – zapytał Francken.

Źródło: polsatnews.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-07-31) | https://www.pch24.pl/wakacyjne-wycieczki-uchodzcow-w-belgii–najpopularniejsze-kierunki-to-irak–syria-i-afganistan,61922,i.html