Jedyne seminarium w Irlandii Północnej zostanie zamknięte

Seminarium św. Malachiasza w Belfaście zostanie we wrześniu zamknięte. Było to jedyne seminarium w Irlandii Północnej.

Bezpośrednim powodem zamknięcia seminarium jest likwidacja Instytutu Filozofii Scholastycznej na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście, na którym odbywali zajęcia klerycy. Władze diecezji oznajmiły, iż fakt zamknięcia instytutu powoduje brak możliwości odpowiedniego kształcenia kadr pod względem filozoficznym, co zmusza władze do zamknięcia seminarium.

Dotychczasowi klerycy zostaną przeniesieni do innych, pobliskich seminariów, nie znajdujących się jednak na terenie północnoirlandzkiego państwa. Seminarium św. Malachiasza powstało w 1833 r., w cztery lata po oficjalnej emancypacji katolików w Irlandii Północnej. 

„Zamknięcie diecezji jest smutnym faktem dla wszystkich zaangażowanych w dzieło kształcenia przyszłych duchownych, które do tej pory wypełniali z największym zaangażowaniem” – podały w oświadczeniu władze diecezji. „Diecezja Down i Conor czuje się dłużnikiem wszystkich zaangażowanych w to piękne dzieło, szczególne podziękowania należą się ojcu Michaelowi Spence’owi, wieloletniemu rektorowi seminarium.” – dodano.

źródło: catholicherald.com

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-07-20) | https://www.pch24.pl/jedyne-seminarium-w-irlandii-polnocnej-zostanie-zamkniete,61715,i.html

Skip to content