Aktualizacja strony została wstrzymana

Przed sąd za pobicie księdza. Sprawcą lider protestów w Puszczy Białowieskiej

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim wobec Piotra K. Oskarżony jest on o pobicie księdza Tomasza Duszkiewicza, kapelana Lasów Państwowych. Miało do niego dojść podczas blokowania, głównie przez tzw. organizacje ekologiczne, wycinki chorych drzew w Puszczy Białowieskiej.

Postępowanie prokuratorskie w sprawie agresora trwało niemal rok. Mężczyźnie początkowo zarzucano jedynie kierowanie gróźb karalnych. Ostatecznie oskarżono go także o pobicie, które spowodowało u pokrzywdzonego księdza obrażenia ciała. W akcie oskarżenia prokurator postawił mężczyźnie zarzuty w oparciu o zapis Kodeksu karnego: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Do zdarzenia doszło 16 sierpnia 2017 roku w Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Ksiądz Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i ministra środowiska, przebywał w pobliżu miejsca, w którym samochód wywożący ścięte, chore świerki został zatrzymany przez tzw. ekologów, protestujących przeciw wycince sanitarnej. Ksiądz, który w puszczy przebywał służbowo, postanowił udokumentować bezprawne zachowanie protestujących, wykonując serię zdjęć telefonem komórkowym. W pewnym momencie do kapelana, z grupy osób blokujących wywóz drewna, podszedł Piotr K., lider protestujących, po czym w agresywnych słowach zażądał zaprzestania wykonywania zdjęć.

Kapłan jednak kontynuował. Wówczas mężczyzna mocno uderzył księdza w obie ręce. Aparat, po tym ciosie, upadł na ziemię. Ksiądz z bólu nie mógł go podnieść. Zrobił to sam napastnik i włożył komórkę w kieszeń koszuli księdza, jednak tak brutalnie, że ją rozerwał. Do tego Piotr K. zwrócił się do kapłana: „Tylko pokaż to zdjęcie, a będziesz ścięty”.

Na miejsce została wezwana policja, która zatrzymała sprawcę. Ksiądz Tomasz Duszkiewicz złożył zawiadomienie o napaści. Następnie został zbadany przez lekarza ortopedę w hajnowskim szpitalu. Obdukcja wykazała, że w wyniku pobicia zostały silnie stłuczone przedramiona obu rąk i wystąpił ich obrzęk. W miejscu najsilniejszego stłuczenia prawej ręki lekarz założył opatrunek z gipsu i szyny usztywniającej. Nie był to jedyny akt agresji fizycznej zastosowany przez blokujących wywózkę zainfekowanych kornikiem świerków z Puszczy Białowieskiej. W lipcu 2017 roku pobity został też dyrektor Zakładu Transportu i Spedycji oddziału Lasów Państwowych w Giżycku.

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-07-18) | https://www.pch24.pl/przed-sad-za-pobicie-ksiedza–sprawca-lider-protestow-w-puszczy-bialowieskiej,61680,i.html