Aktualizacja strony została wstrzymana

Episkopat zainteresowany sprawami Żydów, ale Kresowian już nie

Satysfakcję, że „zrezygnowano z zapisów, które budziły kontrowersje i wpłynęły na debatę publiczną, która owocowała poważnym niepokojem”, wyraził w rozmowie z KAI bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

Czytaj więcej

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem o zmianie ustawy o IPN

„Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem odniósł się w ten sposób do znowelizowanej przez polski parlament ustawy o IPN. Podpisana następnie polsko-izraelska deklaracja to – jego zdaniem – doniosły moment we wzajemnych relacjach i „wspólne spojrzenie na historię”.

„Bp Rafał Markowski w rozmowie z KAI wyraził satysfakcję z tego, że obecnie „zrezygnowano z zapisów, które budziły kontrowersje i które rzeczywiście wpłynęły na debatę publiczną, która owocowała poważnym niepokojem”.”

„Zdaniem bp. Rafała Markowskiego, wspólna deklaracja to „ważny i doniosły moment w relacjach polsko-izraelskich z tej prostej przyczyny, że stanowi wspólne spojrzenie na historię”. – To jest niezwykle ważne, bo wcześniej poprzez nowelizację ustawy o IPN pojawiły się kontrowersje, dyskusje i jednocześnie różne spojrzenie na historię. Ta deklaracja jest jak gdyby połączeniem spojrzenia Polski i Izraela, a jednocześnie osiągnięciem pewnego rodzaju kompromisu – powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.”

Całość: gosc.pl

Mój komentarz 

Gdyby Kościół w Polsce choć część energii, którą wkłada w relacje z Żydami i Izraelem, poświęcił polskim katolikom na Ukrainie, to może część parafii odzyskałaby swoje kościoły, a kości ofiar UPA zostałyby wreszcie pochowane.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Komentarz Krzysztofa Bosaka.

https://twitter.com/krzysztofbosak/status/1012422424200204289

Za: isakowicz.pl (2018-06-29) | http://isakowicz.pl/episkopat-zainteresowany-sprawami-zydow-ale-kresowian-juz-nie/

Skip to content