Rzeszów: Młodzież Wszechpolska przeciw darmowym biletom tylko dla studentów z zagranicy

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się uchwale radnych Rzeszowa o darmowej komunikacji miejskiej tylko dla studentów z zagranicy. Organizacja uważa, że to dyskryminacja Polaków.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

PAP/RIRM

Za: Radio Maryja ()

 


 

Rzeszów: darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów. Większość z nich to Ukraińcy

Radni Rzeszowa uchwalili projekt darmowych przejazdów komunikacją miejską dla zagranicznych studentów. Nie uwzględniono propozycji objęcia zarządzeniem także polskich studentów. Głosami radnych PO i Rozwoju Rzeszowa zdecydowano, że darmowe przejazdy będą dostępne tylko dla obcokrajowców.

Pomysł zrodził się podczas spotkania prezydenta z zagranicznymi studentami oraz rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego – wskazał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. – Chcemy, aby było u nas jak najwięcej takich osób, z których część na stałe zwiąże się w przyszłości z miastem, będzie tu mieszkać, założy rodziny – uzasadniał autor pomysłu, prezydent Tadeusz Ferenc.

W głosowaniu upadł pomysł radnych PiS, aby zarządzenie objęło także polskich studentów. Głosami PO i Rozwoju Rzeszowa zadecydowano, że z ulg komunikacyjnych skorzysta ok. 2 tys. zagranicznych studentów, z których 85 proc. stanowią Ukraińcy.

Jak zaznaczył Dec, jest to decyzja czysto biznesowa. – To jest transakcja. W biznesie panują twarde reguły gry. Zachęcamy biznes zagraniczny, aby u nas inwestował. Dając im ulgi, na pewno dyskryminujemy w pewien sposób lokalnych przedsiębiorców, ale rachunek ciągniony pokazuje, że w dłuższej perspektywie się to nam opłaci – przekonywał.

Do sprawy odniósł się także ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Na Facebooku zwrócił się z pytaniem do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara: „na jakiej zasadzie w Rzeszowie studenci z Polski muszą nadal płacić za komunikację miejską, a studenci-obcokrajowcy, których 85 proc. pochodzi z Ukrainy, będą mogli jeździć za darmo? Czy decyzja władz miejskich to tylko poprawność polityczna i głupota, czy rasizm i segregacja wg. narodowości?”.

Źródło: telewizjarepublika.pl / facebook.com

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-21)

 


 

Rzeszów: nie będzie darmowej komunikacji dla obcokrajowców

Na wczorajszym nadzwyczajnym poddziadzieniu Rady Miasta wycofano się z uchwały, na mocy której zagraniczni studenci mieli korzystać za darmo z komunikacji miejskiej w Rzeszowie.

Projekt uchwały o uchyleniu uchwały w sprawie przyznania prawa zagranicznym studentom prawa do korzystania za darmo z komunikacji miejskiej w Rzeszowie został wniesiony przez członka Prawa i Sprawiedliwości Marcina Fijołka. Argumentował on, że sprawa tak mocno podzieliła lokalna społeczność, a zwłaszcza środowiska akademickie, że trzeba wycofać się z niedawnego pomysłu. Z tym poglądem zgodzili się prawie wszyscy członkowie Rady Miasta przyjmując w głosowaniu nieomalże jednogłośnie projekt uchwały przedstawiony przez Fijołka. Prezydent Ferenc oraz przedstawiciel rzeszowskich uczelni mówili, że uchylona uchwała była odpowiedzią na potrzebę umiędzynarodowienia uczelni.

Dzień wcześniej, w poniedziałek 25 czerwca br. w mieście odbył się protest zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską ,,Nie dla dyskryminacji w rzeszowskiej komunikacji”. Zgromadził on ponad 200 osób. Podczas zgromadzenia wznoszono okrzyki ,,Ferenc ty łotrze, w Rzeszowie nikt cię nie poprze!” oraz „Banda złodziei, Ferenca banda złodziei!”.

źródło: dziejesienapodkarpaciu.pl

Za: narodowcy.net (27 czerwca 2018)

 


 

Skip to content