Kard. Burke odpowiada papieżowi. „Dubia” trafiły do Kongregacji i do papieskiej rezydencji

Kard. Raymond Burke odpowiedział na „zarzut” papieża Franciszka dotyczący tzw. „Dubiów”. Ojciec Święty twierdzi że nigdy do niego nie dotarły i usłyszał o nich dopiero z mediów. Kard. Burke podkreśla jednak, że „Dubia” zostały osobiście dostarczone do papieskiej rezydencji przez kard. Caffarrę. Miały również trafić do Kongregacji Doktryny Wiary.

Kard. Burke odpowiada papieżowi. „Dubia” trafiły do Kongregacji i do papieskiej rezydencji

Kard. Raymond Burke

W 2016 roku kardynał Burke i trzej inni kardynałowie zwrócili się do papieża Franciszka o jasne ustosunkowanie się do zadanych pięciu pytań dotyczących niejasnych, ale niezwykle ważnych sformułowań zawartych w adhortacji „Amoris laetitia”. Do tej pory nie uzyskali odpowiedzi od papieża.

Ojciec Święty twierdzi, że nie ustosunkował się do pytań kardynałów, ponieważ „Dubia” nie dotarły do niego przed ich publikacją w mediach. Zarzucił tym samym duchownym, że nie zastosowali się do obowiązujących w Kościele procedur. Franciszek powiedział: „To sposób postępowania, który – tak to ujmijmy – nie jest przyjęty w Kościele, ale wszyscy popełniamy błędy”.

Zaprzeczył temu kard. Raymond Burke, jeden z sygnatariuszy „Dubiów”, który podkreślił, że kardynalskie pytania zostały przekazane do papieskiej rezydencji przez kard. Carlo Caffarrę. Oprócz tego, trafiły również oficjalną drogą do Kongregacji Doktryny Wiary. „Przedstawienie Ojcu Świętego Dubiów odbyło się zgodnie z długoletnią praktyką Kościoła to znaczy, że zostały przedstawione one Ojcu Świętemu bez wcześniejszej publikacji, aby mógł odpowiedzieć uwzględniając dobro całego Kościoła” – powiedział kard. Burke, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Kard. Burke w rozmowie z LifeSiteNews zasugerował, że być może papież źle zrozumiał pytanie dziennikarza agencji Reuters i dlatego w taki sposób skomentował kwestię „Dubiów”. Następnie dodał, że po kilku tygodniach od przekazania pytań papieżowi Franciszkowi, ze względu na brak jakiejkolwiek reakcji, kardynałowie postanowili opublikować treść „Dubiów”.

„Gdy po kilku tygodniach nie było potwierdzenia dla Dubiów ani odpowiedzi na nie, a nam kardynałom dano do zrozumienia, że ”‹”‹nie będzie odpowiedzi na pytania dotyczące sakramentu małżeństwa i podstaw moralnego nauczania Kościoła, czterech kardynałów, łącznie ze mną, było zobowiązanych w sumieniu do opublikowania Dubiów” – powiedział kard. Raymond Burke. Dodał, że to obowiązek, ponieważ pytania dotyczyły zbawienia dusz.

W podobny sposób sprawę komentował kard. Walter Brandmuller, kolejny z sygnatariuszy „Dubiów”. Kardynał odpowiedział na piśmie: „Dubia po raz pierwszy zostały opublikowane – myślę, że po upływie dwóch miesięcy po tym, jak papież nawet nie potwierdził ich odbioru. Jest oczywistym, że napisaliśmy bezpośrednio do papieża, a jednocześnie do Kongregacji Nauki Wiary. Co wobec tego jest niejasne?”.

Źródło: LifeSiteNews.com, PCh24.pl

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-22)

 


 

Kard. Burke udzieli święceń kapłańskich czterem diakonom Instytutu Dobrego Pasterza

Amerykański kardynał udzieli święceń kapłańskich czterem diakonom oraz święceń diakonatu dwóm klerykom Instytutu Dobrego Pasterza. Charyzmatem Instytutu jest duszpasterstwo, którego źródłem jest liturgia rzymska w jej klasycznym rycie.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 23 czerwca 2018 r. w Wigilię Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w kościele św. Eligiusza w Bordeaux. Wśród wyświęcanych diakonów jest jeden Portugalczyk – Antonio Borges oraz trzech Francuzów – Marin Cottard, Samuel Desmet i Maxime Quinquis.

Święcenia diakonatu z rąk kardynała przyjmie także dwóch Francuzów – Serge Christian Vallet oraz Loïc Cassiope.

Kard. Raymond Leo Burke będzie także prelegentem podczas spotkania teologicznego poświęconego duszpasterstwu po 50. latach od zakończenia Soboru Watykańskiego II. Odbędzie się w dniach 25 – 27 czerwca 2018 r. w Seminarium Instytutu Dobrego Pasterza w Courtalain. Wśród zaproszonych będzie m.in. prof. Roberto di Mattei. Prelekcję wygłosi także ks. Mateusz Markiewicz, Sekretarz Generalny Instytutu Dobrego Pasterza.

Jak czytamy we wstępie do spotkania: „Konferencje profesorskie, jak również prace studenckie, które zostaną zaprezentowane w ciągu tych dni zajęć letnich, mają stopniowo zachęcić każdego z uczestników do podjęcia przenikliwej i pogłębionej refleksji nad niektórymi aspektami duszpasterskimi reform soborowych. Mamy nadzieję przyczynić się nie tylko do formacji przenikliwych pasterzy dla naszego Instytutu, lecz uczestniczyć także, w naszym zasięgu, w prawdziwej odnowie w Kościele i dla Kościoła.”

Źródło: instytutdobregopasterza.pl

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-22)

 


 

Skip to content