Zła katecheza, brak dyscypliny w Kościele. To dlatego Irlandia przegrała batalię o życie

Zdaniem katolickiego publicysty Johna Lackena jedną z przyczyn porażki katolików w irlandzkim referendum aborcyjnym okazał się upadek nauczania w sprawie etyki seksualnej. Równie istotne okazały się także niedostatki katechezy, a także zbytnie wsłuchiwanie się przez biskupów w głos świeckich.

Porażka przeciwników życia w Irlandii to skutek między innymi akceptacji edukacji seksualnej oraz tolerancji dla homoseksualnego stylu życia. Dochodzi do tego, że 5-letnich uczniów szkół katolickich uczy się, że można mieć 2 matki lub 2 ojców.

Jak zauważa publicysta, już w 1971 roku John Charles McQuaid przestrzegał, że tego typu liberalna atmosfera moralna doprowadzi do przegłosowania prawa negującego obiektywny ład moralny – co stanie się dla Irlandczyków przekleństwem. Do tego właśnie doszło. 

Równie istotne okazało się rozluźnienie dyscypliny kościelnej. Publicysta opisuje swe doświadczenie jako członka komitetu parafialnego zajmującego się cenzurą Pisma Świętego. Usuwano z niego wszystkie fragmenty, jakie uznano za obraźliwe. Co więcej, przełożeni rzadko upominali duchownych sprzeciwiających się nauce Kościoła.

Jednak najgorszy zdaniem publicysty okazał się upadek katechezy. Wszak zgodnie z wynikami sondaży powyborczych 87,6 procent Irlandczyków w wieku 18-24 lat głosowało za usunięciem chroniącej życie poprawki do konstytucji. Kto ich uczył religii? Wszak większość z tych młodych ludzi to katolicy.

Kolejny problem to rezygnacja ze sprawowania władzy przez biskupów. Zamiast zgodnie z daną od Chrystusa, władzą nauczać wiernych, zaczęli się stosować do ich postulatów liberalizacji nauki Kościoła. W efekcie zawiedli oni wiernych. 

Publicysta podkreśla, że śmierć dziecka wskutek aborcji to ogromna tragedia, a jeszcze większą stanowi wieczne potępienie. W obliczu tak trudnej sytuacji Irlandii John Lacken wzywa do obrony nauczania Kościoła. Podkreśla, że mimo przeciwności należy przekazać katolickie dziedzictwo dzieciom i wnukom. Nawołuje także do przywrócenia panowania Chrystusa Króla w wyspiarskim kraju.  

Referendum w Irlandii odbyło się 25 maja 2018 roku. 66,4 procent głosujących opowiedziało się za usunięciem gwarantującej obronę życia 8. Poprawki do Konstytucji. W efekcie umożliwili oni parlamentowi uchwalenie innych, bardziej lewicowych zasad.

Wynik plebiscytu powinien prowadzić do wzmożenia czujności także w Polsce. Po pierwsze obecne przepisy dopuszczają mordowanie nienarodzonych – choćby uznanych za niepełnosprawnych. Po drugie zaś lewacy domagają się dalszego pogorszenia prawa aborcyjnego. 

Źródło: onepeterfive.com / catholicvoice.ie

mjend

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-06-18) | https://www.pch24.pl/zla-katecheza--brak-dyscypliny-w-kosciele--to-dlatego-irlandia-przegrala-batalie-o-zycie,61022,i.html

Skip to content