Episkopat Polski będzie udrażniać duszpasterstwo

Zebrani na 379. posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim księża biskupi przyjęli duszpasterskie wytyczne odnoszące się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia. Do czasu publikacji, która ma nastąpić w najbliższym, lecz nieokreślonym dokładnie terminie, przedstawiciele KEP odmawiają komentowania treści dokumentu.

https://www.pch24.pl/polscy-biskupi-przyjeli-wytyczne-do-amoris-laetitia–szczegoly-nieznane,60849,i.html

 —— 

i przykłady episkopalnej nowomowy – niech przemówi bp Czaja:

 …osób, które znalazły się w sytuacji trudnej czy tez w związkach nieregularnych

czyli chodzi o konkubentów, rozwodników jawnogrzeszników, itp.

…z początku byliśmy w takim punkcie: trzymajmy się przede wszystkim Familiaris consortio. Sytuacja jednak pokazuje nam jednak, że, po pierwsze, Amoris laetia w żaden sposób nie narusza doktryny ani Kodeksu Prawa Kanonicznego, natomiast wskazuje piękna drogę wyjścia i udrażniania duszpasterstwa małżeństw i rodzin

udrażniać to sobie szanowni biskupi mogą co najwyżej zapchaną kanalizację

…musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej…

szybciej, dalej, wyżej, mocniej, etc. Słowem kapitulacja

…przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie, integracja jako cztery zasadnicze postawy, których nie może Kościołowi zabraknąć w duszpasterstwie…

(kiedyś zasadniczymi postawami w duszpasterstwie było: nauczanie, uświęcanie i rządzenie powierzonym ludem)

…przedstawienie nowych impulsów duszpasterskich…

ja bym zaproponował jeden stary impuls: mocne postanowienie poprawy i sakrament pokuty

…mówimy o potrzebie modernizacji dyrektorium duszpasterstwa rodzin…

Kolejna książka-gniot na półce, której i tak nikt nie będzie czytał, ale za to kilkunastu kurialnych kolesi w garniturach się z niej zhabilituje?

…o potrzebie przygotowania diecezjalnych czy metropolitalnych instrukcji wykonawczych…

ditto

…o potrzebie powołania do życia ośrodków służby małżeństwu i rodzinie…

Koniecznie z izbą przyjęć, ścieżką towarzyszenia, pokojem rozeznawania i salą integracji.

…programu przygotowania kapłanów do podejmowania drogi towarzyszenia i rozeznawania w konkretnych sytuacjach…

Czyli za rok Komunia święta dla rozwodników ad casum, a za 5 lat – już dla wszystkich jak leci. No bo w zasadzie dlaczego nie?

Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!

Napisał Dextimus dnia 9.6.18

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (9 czerwca 2018)

 


 

Polscy biskupi przyjęli wytyczne do Amoris laetitia. Szczegóły nieznane

Zebrani na 379. posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim księża biskupi przyjęli duszpasterskie wytyczne odnoszące się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia. Do czasu publikacji, która ma nastąpić w najbliższym, lecz nieokreślonym dokładnie terminie, przedstawiciele KEP odmawiają komentowania treści dokumentu.

Na konferencji podsumowującej obrady ksiądz biskup Andrzej Czaja powiedział między innymi: „Adresatem są duszpasterze Kościoła w Polsce. Dokument nosi charakter z jednej strony drogowskazu, a z drugiej jakby listu intencyjnego. Chodzi o zakreślenie, jak kształtować nasze duszpasterstwo narzeczonych, małżonków, a także osób, które znalazły się w sytuacji trudnej, czy też w związkach nieregularnych”.

Hierarcha dodał, że „to od dłuższego czasu wyczekiwany dokument”. – U jego źródeł jest droga, jaką my, pasterze, biskupi przebyliśmy od momentu promulgacji Amoris laetitia do dziś. Z początku byliśmy w takim punkcie: trzymajmy się przede wszystkim Familiaris consortio. Sytuacja pokazuje nam jednak, że, po pierwsze, Amoris laetitia w żaden sposób nie narusza doktryny ani Kodeksu Prawa Kanonicznego, natomiast wskazuje piękną drogę wyjścia i udrażniania duszpasterstwa małżeństw i rodzin – mówił.

Po drugie – jak dodał – „realizując to, co do tej pory, musimy też na wielu poziomach podjąć pewne nowe działania, ponieważ wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem i wiary, i miłości. Musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej”.

Dokument składa się ze wstępu, zakończenia i czterech punktów. – We wstępie wskazujemy na to, że widzimy w Amoris laetitia wyraz troski papieża o zdrową kondycję miłości małżeńskiej i rodziny chrześcijańskiej. (…) jest to inspirująca aktualizacja a Ewangelii rodziny, którą Kościół stale głosi i stara się realizować – mówił biskup Czaja.

–  Pierwsza część naszego dokumentu to jest prezentacja zasadniczych akcentów nauczania papieża Franciszka, zakreślenie kontekstu nauki zawartej w adhortacji. Następnie mówimy, co my już robimy jako Kościół w zakresie duszpasterstwa narzeczonych i małżeństw, i co jest do podjęcia na rzecz rozwoju radości, miłości w małżeństwie i rodzinie – zaznaczył hierarcha.

Jak wskazał, jest tu omówiona „ta droga papieża Franciszka: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie, integracja jako cztery zasadnicze postawy, których nie może Kościołowi zabraknąć nie tylko w samym duszpasterstwie małżeństw i rodzin, ale w ogóle w duszpasterstwie”.

– Trzecia część to przedstawienie nowych impulsów duszpasterskich dla narzeczonych, dla małżonków, a także dla osób, które znalazły się w sytuacjach trudnych i nieregularnych. Czwarta część to bardzo konkretne wezwanie do pastoralnego rozeznania, pokazanie logiki integracji z Kościołem. Tu wyraźna treść w świetle ósmego rozdziału Amoris laetitia – zaznaczył biskup.

– Wyraźnie mówimy o potrzebie modernizacji dyrektorium duszpasterstwa rodzin dla Kościoła w Polsce, o potrzebie przygotowania diecezjalnych czy metropolitalnych instrukcji wykonawczych, a także mówimy o potrzebie powołania do życia ośrodków służby małżeństwu i rodzinie w naszych diecezjach. Bardzo ważna rzecz to jest problem formacji, wypracowania programu przygotowania kapłanów do podejmowania drogi towarzyszenia i rozeznawania w konkretnych sytuacjach – powiedział ksiądz biskup Czaja.

Ksiądz biskup powstrzymał się od odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółowej treści wytycznych duszpasterskich.

RoM, Janów Podlaski

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-09)

 


 

Mrożek by tego nie wymyślił

…W sytuacji, gdy prawomocnym wyrokiem orzeczone zostanie, iż nieważność nie może zostać stwierdzona, należy kontynuować rozeznanie o charakterze duszpasterskim. To rozeznanie jako niełatwe i niezwykle odpowiedzialne zadanie wymaga solidnego przygotowania duszpasterzy. Trzeba bowiem rozeznać, czy osoby żyjące w nieuregulowanych związkach zachowują wierność, poświęcają się dla dzieci, angażują się w życiu chrześcijańskim, świadome są nieprawidłowości swego związku i życia w grzechu,…

https://www.gosc.pl/doc/4800421.Wytyczne-Pastoralne-do-Adhortacji-Amoris-laetitia-Konferencji


Duszpasterze będą rozeznawać, czy cudzołożnicy świadomi życia w grzechu niewierności zachowują wierność…

Napisał Dextimus dnia 13.6.18

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (13 czerwca 2018)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content