Aktualizacja strony została wstrzymana

Rada Parafialna chce zamknąć katedrę w Utrechcie! To siedziba konserwatywnego kardynała Eijka

Rada parafii Świętego Zbawiciela w holenderskim Utrechcie planuje zamknięcie katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Świątynia – jeśli Watykan wyrazi zgodę – zostanie zdesakralizowana i przekazana muzeum. Wśród powodów decyzji wymienia się kwestie finansowe. W sieci można jednak spotkać opinie łączące pomysł zamknięcia katedry z faktem, że jest ona siedzibą kardynała Willema Eijka.

Z oświadczenia Rady Parafialnej z 27 maja wynika, że powodem decyzji jest finansowy deficyt wspólnoty katolickiej w Utrechcie. Dlatego też zdecydowano się na zamknięcie jednego z trzech kościołów. Padło akurat na… katedrę-siedzibę kard. Eijka.

Rada chce, by nową siedzibą metropolity został kościół św. Augustyna – mniejszy, tańszy w utrzymaniu i – zdaniem autorów pomysłu – we wszystkim lepszy od kościoła św. Katarzyny. Propozycja ma jednak krytyków. Ich zdaniem mniejsza świątynia nie sprawdzi się jako siedziba ordynariusza. Wadą jest np. prezbiterium – zbyt małe dla uroczystości z udziałem licznych kapłanów.

Arcybiskupem holenderskiego Utrechtu jest prymas Holandii kardynał Willem Jacobus Eijk. Jego katolickie spojrzenie na rzeczywistość – szczególnie na kwestie moralne, bioetyczne i teologiczne – nie odpowiada części członków Kościoła. Niedawno hierarcha skrytykował niemiecki pomysł udzielania Najświętszego Sakramentu protestanckim współmałżonkom katolików. Jest również przeciwnikiem niekatolickich interpretacji Amoris laetitia, w myśl których rozwodnicy żyjący w cudzołożnych związkach mogliby przystępować do Stołu Pańskiego. Ponadto uznaje liberalnych teologów za winnych zapaści katolicyzmu w Królestwie Niderlandów. Kardynał swego czasu „podpadł” holenderskiej minister zdrowia, gdyż sprzeciwiał się tworzeniu ludzkich embrionów w celu dokonywania na nich testów „medycznych”.

Źródło: adoptkhol.blogspot.com

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-05-29)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Posoborowi apostaci nie mają nic wspólnego z Kościołem poza tym że Go okupują
Jacek

 


 

Papież do holenderskich biskupów

Oto, co powiedział papież Franciszek do holenderskich biskupów, którzy mu się pochwalili, jak to dzielnie zdemolowali miejscowy Kościół. To znaczy zdemolowała go sekularyzacja, ma się rozumieć.

Wdrożyliście Sobór jeno w połowie. Druga połowa nadal przed wami!

Jak rozumiem chodzi o zapowiadaną przez lokalny episkopat likwidację 1300 z istniejących 1500 w Holandii parafii i fizyczną likwidację ponad 1000 kościołów, czego jest już za wiele nawet dla postępowych Dzieci Soboru, w tym kilkudziesięciu profesorów (list otwarty do Franciszka w języku angielskim). Strach się bać!

Warto przeczytać ów list, gdyż za jakieś 10-20 lat to samo może czekać Kościół w Polsce

Napisał Dextimus dnia 9.12.13

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (9 grudnia 2013)

 


 

 

Skip to content