Aktualizacja strony została wstrzymana

Franciszek do włoskich biskupów: homoseksualiści nie mogą być przyjmowani do seminariów

Podczas swojej trzygodzinnej poufnej rozmowy z włoskimi biskupami Franciszek poruszył między innymi kwestię obecności homoseksualistów w seminariach oraz domach formacyjnych. Papież podkreślił, że w razie wątpliwości odnośnie do kandydata lepiej go nie przyjmować go do święceń.

Biskup Rzymu wezwał biskupów do uważnego rozeznania i wstrzymania się od udzielenia święceń w przypadku najmniejszych nawet wątpliwości. Zwrócił uwagę, że jeśli tendencje homoseksualne są głęboko zakorzenione, to mogą zniszczyć moralność, zarówno w seminarium, jak i u samego kandydata. „Jeśli macie nawet najmniejsze wątpliwości, lepiej ich nie przyjmować” – miał powiedzieć papież. 

Papież odesłał do odesłanego do opublikowanego w 2016 roku przez Kongregację do spraw Duchowieństwa dokumentem „Ratio Fundamentalis”. Zgodnie z nim „gdy idzie o osoby o tendencjach homoseksualnych, które usiłują wstąpić do seminariów lub które podczas formacji odkrywają taką sytuację, w zgodzie z własnym nauczaniem Kościół, głęboko szanując osoby, których dotyczy ten problem, nie może przyjmować do seminarium ani do święceń osób, które praktykują homoseksualizm, wykazują głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub wspierają tak zwaną kulturę gejowską„.

Autorzy dokumentu przestrzegają także przed negatywnymi konsekwencjami święceń tych mężczyzn. Podkreślają, że „osoby takie, w istocie, znajdują się w sytuacji, która poważnie uniemożliwia im poprawną relację do mężczyzn i kobiet. Nie można w żaden sposób zignorować negatywnych konsekwencji mogących zrodzić się na skutek święceń osób o głęboko zakorzenionych tendencjach homoseksualnych” (n. 199).

W dokumencie czytamy również, że „jeśli kandydat uprawia homoseksualizm albo wykazuje głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne, jego kierownik duchowy, a także spowiednik ma w sumieniu obowiązek odwieść go od ubiegania się o święcenia”.

Spotkanie papieża z włoskimi biskupami odbyło się z okazji 71. Generalnego Zgromadzenia Konferencji Episkopatu Włoch.

Źródła: vaticaninsider / lastampa.it / ekai.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-05-25)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jak rozumieć wypowiedź Franciszka? Wydaje się, że w jeden jedyny sposób: dwa kroki naprzód-jeden krok wstecz. Poza tym, chętnie zapoznamy się z treścią całego dokumentu, bo diabeł tkwi w szczegółach i nie wiadomo co przemycono w tym – wydawałoby się na pierwszy rzut oka sądząc jedynie po prasowych doniesieniach – ortodoksyjnym dokumencie.

Niestety, znamy z doświadczenia inne posoborowe tzw. ortodoksyjne dokumenty, np. w sprawie udzielania Komunii świętej, gdzie dopuszcza się tzw. nadzwyczajnych szafarzy tylko w nadzwyczajnych, ultra-wyjątkowych sytuacjach. Otworzenie tej „nadzwyczajnej” szczeliny pozwoliło aby zło z łatwością rozlało się w Kościele i w takich Stanach Zjednoczonych nie ma już ani jednej Mszy, w której „nadzwyczajni szafarze” nie pomagają. Dochodzi do tego, że ksiądz siedzi sobie i czeka aż ci „nadzwyczajni” zakończą. Tak w praktyce wyglądają dzisiaj „ortodoksyjne dokumenty” płynące z Watykanu.

 

 


 

Skip to content