Profanacja w Nysie! Wandale wtargnęli do kościoła i posiekali figurę Pana Jezusa na krzyżu

Aktualizacja: 2018-05-24 9:43 am

Do 8 lat więzienia grozi dwóm mieszkańcom Nysy. Mężczyzn podejrzewa się o zniszczenie XVIII-wiecznej rzeźby sakralnej. Do dewastacji doszło w zeszłym tygodniu. Zatrzymani przez policję 37- i 40-latek przyznali się do uszkodzenia zabytku znajdującego się w kościele św. Dominika. Obaj sprawcy byli nietrzeźwi – mieli blisko po 3 promile alkoholu w organizmie.

Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że uszkodzenie XVIII-wiecznego krzyża z rzeźbą Jezusa powstało poprzez uderzenie ostrym przedmiotem. W wyniku tego część zabytkowej rzeźby została odcięta. Mundurowi zabezpieczyli pozostawione przez sprawców ślady i ustalili rysopis podejrzewanych.

Okazali się nimi mieszańcy Nysy. Funkcjonariusze zabezpieczyli przy nich maczetę, która została najprawdopodobniej użyta w kościelnej kruchcie. Z ustaleń policji wynika, że mężczyźni byli nietrzeźwi.

Podejrzani usłyszeli zarzut zniszczenia zabytku i kradzieży z włamaniem. Uznaliśmy też, że ich działanie mogło stanowić publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, co jest karane z artykułu 196 kodeksu karnego – powiedział cytowany przez portal polskatimes.pl Sebastian Biegun, prokurator rejonowy w Nysie.

Ich zachowanie odbiegało od racjonalnego zachowania. Posługiwali się niebezpiecznym narzędziem, była też obawa, że mogą się ukrywać i dopuszczać dalszych przestępstw, bo jeden nie ma miejsca stałego zamieszkania, dlatego zdecydowaliśmy się wystąpić do sądu z wnioskiem o areszt. Wyrządzili też niepowetowaną szkodę dla kultury – dodał.

Podejrzani przyznali się do zarzutów, ale nie mówili o swoich pobudkach. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

W poniedziałek w kościele św. Dominika w Nysie odprawione zostało nabożeństwo przebłagalne z adoracją krzyża.

To nie pierwszy taki przypadek w Nysie. 6 lat temu z parku przy kościele Werbistów skradziono, a potem zniszczono figurę Matki Boskiej Fatimskiej.  Sprawców nie udało się ustalić.

Źródło: KAI / polskatimes.pl

TK

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101749 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]