Kard. Sarah: wyświęcanie żonatych mężczyzn nie rozwiąże kryzysu kapłaństwa

Aktualizacja: 2018-05-22 10:19 am

Kard. Robert Sarah jest zdecydowanie przeciwny wyświęcaniu żonatych mężczyzn, nawet w miejscach gdzie brakuje kapłanów do pracy duszpasterskiej. Jego zdaniem tego typu praktyki nie oddają w pełni ducha daru jakim jest Kapłaństwo oraz czynią „wyłom w apostolskiej tradycji”.

Podczas homilii wygłoszonej w Chartres (Francja), Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zdecydowanie sprzeciwił się wyświęcaniu żonatych mężczyzn do niektórych czynności kapłańskich.

Kard. Sarah w swojej homilii wykazał, że celibat jako forma dobrowolnej ofiary jest świadectwem dla świata i nieodzownie łączy się z darem kapłaństwa:

Drodzy bracia w kapłaństwie: zachowajcie zjednoczenie z Chrystusem na krzyżu, ponieważ wasze życie w celibacie jest świadectwem dla świata! Pomysł oddzielenia celibatu od Kapłaństwa ponownie został podniesiony przez niektóre środowiska (…) poprzez zastosowanie święceń dla żonatych mężczyzn („viri probati”).  

Dla gwinejskiego kardynała „powody duszpasterskie wyrastające z określonych potrzeb” wiernych nie są wystarczające, aby wprowadzić tego typu praktyki.

Prowadzi to do wielu ciężkich konsekwencji, włącznie z poczynieniem wyłomu w tradycji apostolskiej. W taki sposób ustalilibyśmy dla kapłanów kryteria ludzkie, które jednak nijak miałyby się do kapłaństwa ustanowionego przez Chrystusa – wiernego, pokornego, cnotliwego. Ksiądz nie jest jedynie „alter Christus” (kolejnym Chrystusem), ale przede wszystkim „ipse Christus”. Samym Chrystusem! – wyraźnie wskazywał na dotychczasowe nauczanie Kościoła w tej sprawie.

W niektórych krajach stosowana jest bowiem praktyka wyświęcania żonatych mężczyzn jako diakonów lub nawet kapłanów. Jest to próba rozwiązania problemu braku odpowiedniej liczby kapłanów. Na tego typu praktyki zdecydowano się m.in. na obszarach brazylijskiej Amazonii, a biskupi z Anglii i Walii w 2015 r. rozważali wprowadzenie takiej możliwości w swoich diecezjach.

Źródło: onepeterfive.com

PR

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101724 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]