Kard. Brandmuller: promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami obciążonymi ekskomuniką

Jeden z autorów „dubiów” kard. Walter Brandmuller powiedział, że „promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami”. Podkreślił przy tym, że konsekwencją tego jest ekskomunika. Hierarcha przywołał nauczanie Kościoła w tej sprawie i przypomniał, że możliwość wyświęcania kobiet definitywnie wykluczył w swoim nauczaniu papież Jan Paweł II.

Kard. Walter Brandmuller opublikował w niemieckiej gazecie „Die Tagespost” komentarz do słów Annegret Kramp-Karrenbauer, bliskiej współpracownicy Angeli Merkel. Kramp-Karrenbauer powiedziała ostatnio, że dobrze by było, aby kobiety obejmowały kierownicze role w Kościele katolickim. Niemiecka polityk zasugerowała również, że kobiety w Kościele powinny mieć możliwość wyświęcenia na kapłana. Kard. Brandmuller zdecydowanie sprzeciwił się tej możliwości i powiedział, że „promotorzy kapłaństwa kobiet są heretykami”.

Purpurat na łamach „Die Tagespost” stanowczo przypomniał, że kwestia święcenia kobiet jest niezgodna z doktryną Kościoła, a poza tym została autorytatywnie wykluczona przez papieża Jana Pawła II. Kard. Brandmuller podkreślił, że każdy kto nalega na tę sprawę – aby umożliwić święcenia kobiet – „opuścił fundamenty wiary katolickiej”. Dodał również, że takie osoby wypełniają znamiona herezji, która w konsekwencji wyklucza z Kościoła przez ekskomunikę.

Annegret Kramp-Karrenbauer jest nazywana panią „Mini Merkel” i najprawdopodobniej zostanie następcą kanclerz Angeli Merkel. W swoim wywiadzie dla „Die Zeit” mówiła również, że zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie nie jest możliwe wprowadzenie kapłaństwa kobiet, ponieważ nie zostałoby to zaakceptowane. W związku z tym postanowiła gorąco wspierać święcenia diakonatu dla kobiet, które w jej opinii są o wiele bardziej możliwe do zrealizowania.

Sam kard. Walter Brandmuller zareagował na te twierdzenia ze zdecydowanym oburzeniem. Hierarcha zauważył, że w niemieckim Kościele ciągle żywe są niektóre liberalne tematy. Wymienił tutaj kwestię kapłaństwa kobiet, zniesienia celibatu, interkomunii oraz możliwości zawierania związku małżeńskiego po rozwodzie. Podkreślił, że niedawno niemiecki Kościół dał wyraźny sygnał „tak” dla homoseksualizmu. Purpurat zdecydowanie skomentował, że wprowadzenie tych zmian nie jest możliwe, ponieważ „Kościół żyje zgodnie z formą, strukturą i prawami przekazanymi przez jego Boskiego Założyciela”. Kardynał dodał, że żaden człowiek, także papież, nie ma możliwości zmiany tych praw.

W swoim komentarzu hierarcha przypomniał również, że papież Jan Paweł II w swojej adhortacji apostolskiej „Ordinatio sacerdotalis” zdefiniował dogmat, który był oczywisty od 2000 lat, ale który ostatnio był kwestionowany przez działaczy feministycznych. Kardynał cytuje tutaj słowa papieża Jana Pawła II: „Na mocy mojej posługi, aby umocnić mych braci […] oświadczam, że Kościół nie ma żadnego upoważnienia do udzielania święceń kapłańskich kobietom i że ten wyrok ma być ostatecznie utrzymywany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

Kard. Brandmuller wyjaśnia, że ”‹”‹to papieskie oświadczenie – w którym papież wyraźnie odnosi się do jego autorytetu i gdzie mówi o kwestii wiary dla całego Kościoła i podejmuje „ostateczną decyzję”, „zobowiązując wszystkich wiernych” – „spełnia wszystkie wstępne warunki niezbędne do nieomylnej – to znaczy nieodwołalnej – decyzji dogmatycznej”.

Co ważne, kard. Brandmuller stosuje to oświadczenie nie tylko do świeckich, ale także do duchownych: „Trzeba to powiedzieć z całą powagą – także wobec tych, którzy sprawują urząd w Kościele”. „To nie jest kwestia opinii ani tłumienia opinii” – dodaje – „ale dotyczy dogmatu objawionego przez samego Boga”.

Źródło: onepeterfive.com

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-05-21) | http://www.pch24.pl/kard--brandmuller--promotorzy-kaplanstwa-kobiet-sa-heretykami-obciazonymi-ekskomunika,60412,i.html

Skip to content