Kardynał Kasper o dopuszczeniu protestantów do Komunii. Wskazuje na soborowe dokumenty

Aktualizacja: 2018-05-15 1:44 pm

Zdaniem kardynała Waltera Kaspera sprawa Komunii świętej dla niektórych protestantów pozostających w małżeństwie ze stroną katolicką powinna zostać rozstrzygnięta w oparciu o dokumenty Soboru Watykańskiego II i dwie encykliki Jana Pawła II. Według jego interpretacji oznacza to otwarcie na dopuszczenie luteran do Sakramentów.

Jak zauważył kardynał Kasper, encykliki „Ut unum sint” (1995) i „Ecclesia de Eucharistia (2003) nalegają na konieczność wyznawania wiary w Eucharystię przez przyjmujących ten Sakrament protestantów. Zdaniem niemieckiego hierarchy nie chodzi tu jednak o dokładnie tę samą wiarę, co u osób należących do Kościoła.

Oczywiście nie można wymagać od protestanta tego, czego zwykle wymaga się od katolika – powiedział. – Wystarczy wierzyć: To jest Ciało Chrystusa, za ciebie wydane. Na to nalegał również Luter. Nauczania bardziej rozwiniętego o przeistoczeniu czy też konsubstancjacji nie znają nawet „normalni” wierni katoliccy – wyraził swe zdanie purpurat.

Według kardynała Waltera Kaspera, sytuacja w Niemczech różni się w tym kontekście od tej panującej w krajach z katolicką większością. – Obecnie w Niemczech jest tyle samo katolików co protestantów – powiedział. – 40 procent małżeństw jest wyznaniowo mieszanych, a zatem bardzo wysoki odsetek. Z drugiej strony, wiele z tych osób jest obojętnych religijnie, a zainteresowanych jest bardzo mało: w tym kontekście mowa jest jedynie o nich – dodał.

Jeśli te osoby w sytuacji sporej sekularyzacji są prawdziwymi wierzącymi, którzy wierzą i są zjednoczeni w tym samym chrzcie, a więc są częścią jednego Kościoła Chrystusa (choć nie w pełnej komunii), a ponadto są związane tym samym sakramentem małżeństwa, ukazują tajemnicę jedności Chrystusa z Jego Kościołem i nią żyją, to razem z dziećmi są Kościołem domowym. To normalne, że odczuwają głębokie pragnienie wspólnego udziału w Eucharystii. Jeśli podzielają one także katolicką wiarę co do Eucharystii, to co by miało stanowić przeszkodę? – dodał odwołując się do fragmentu Dziejów Apostolskich.

Purpurat powiedział również, że życie chrześcijańskie bywa doskonalsze u protestantów. – Niedostatki i problemy związane z wiarą i postępowaniem moralnym występują nie tylko u protestantów, ale często u katolików, którzy w dzisiejszych czasach regularnie przystępują do Komunii Świętej. Z drugiej strony znam wielu dobrych luteranów, którzy mają wiarę i życie chrześcijańskie doskonalsze od katolików – stwierdził.

Zdaniem kardynała Kaspera indywidualne przypadki należy rozpatrywać odrębnie. – Każda sytuacja to Einzelfall, przypadek specjalny, ponieważ każdy człowiek jest wyjątkowy – powiedział. – Oczywiście zawsze ważne są zasady teologiczne, ale ich konkretne zastosowanie nie odbywa się w sposób dedukcyjny i mechaniczny. Gdybyśmy to uczynili, byłaby to herezja gnozy, którą słusznie potępia obecny papież – dodał.

Kardynał Kasper stwierdził ponadto, że zna „wielu protestantów, którzy mają większy szacunek i często więcej miłości do obecnych papieży, niż niektórzy krytyczni i sceptyczni katolicy”.

Źródło: KAI / gosc.pl

mjend

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101649 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]