Niemiecki biskup: jeśli papież dopuści żonatych księży w Ameryce Południowej, my również ich chcemy

Aktualizacja: 2018-04-27 9:05 am

Wiceprzewodniczący Niemieckiej Konferencji Episkopatu bp. Franz-Josef Bode stwierdził, że niemieccy hierarchowie poproszą papieża o możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, gdyby w następnym roku papież dopuścił do ich wyświęcania w rejonie Amazonki.

Według niemieckiego portalu Katholisch.de takie słowa ze strony niemieckiego biskupa miały paść w programie dokumentalnym „Kościół bez księży”, który nadała stacja ARD. „Biskup Bode dodał, że gdyby taka możliwość pojawiła się gdzie indziej na świecie i gdyby było to nawet zasadniczo możliwe, to powinno to być możliwe w sytuacjach, gdzie potrzeba jest inna, ale jednocześnie także wielka”. Wówczas niemieccy biskupi również powinni poprosić o możliwość wyświęcania tzw. viri probati.

Portal OnePeterFive przypomina, że słowa te padły po całkiem niedawnej kontrowersji, jaką biskup Bode wywołał na początku roku 2018 „proponując błogosławienie par homoseksualnych”. Spotkało się to ze sprzeciwem wysoko postawionych hierarchów, w tym m.in. kard. Gerharda Müllera, abp. Chrlesa Chaputa i kard. Paula Josefa Cordesa. Te głosy sprzeciwu doprowadziły do oświadczenia kard. Reinharda Marxa, który stwierdził, że powołano jedynie komisję „do przedyskutowania kwestii duszpasterstwa homoseksualistów w Kościele”. Poprzednio kardynał sam zdawał się popierać ten pomysł.

Wcześniej ideę wyświęcania żonatych mężczyzn bp. Bode wysunął w roku 2017, kiedy okazało się, że jego diecezja Osnabrück nie miała „ani jednego nowo wyświęconego kapłana”. Sugerował wówczas, że trzeba się zastanowić, czy „kapłaństwo i celibat zawsze muszą być ze sobą powiązane”, a brak powołań tłumaczył zmianami społecznymi.

Źródło: OnePeterFive.com

jjf

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101361 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]