Sprawa Komunii dla protestantów wciąż otwarta? Tak uważa niemiecki Kościół

Aktualizacja: 2018-04-19 11:34 am

Watykan nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie interkomunii, bo Episkopat Niemiec nie przedłożył jeszcze ostatecznego dokumentu w tej sprawie – przekonuje oficjalnie niemiecki Kościół.

Pod koniec marca siedmiu niemieckich biskupów pod przewodnictwem arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego poprosiło Stolicę Apostolską o decyzję w sprawie interkomunii. Na początku lutego Episkopat Niemiec większością głosów przyjął wstępny dokument umożliwiający dostęp do Eucharystii protestanckim małżonkom katolików.

Siedmiu biskupów wątpiło, czy decyzję tego rodzaju może podjąć episkopat, sądząc, że powinna zapaść raczej na najwyższym kościelnym szczeblu. O rozstrzygnięcie poproszono Kongregację Nauki Wiary oraz Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan. Cała inicjatywa odbywała się w opozycji do przewodniczącego Episkopatu, kard. Reinharda Marxa.

W środę austriacki portal katolicki Kath.net poinformował, powołując się na watykańskie źródła, że dokument Episkopatu został przez Kongregację Nauki Wiary odrzucony – i to za wiedzą Ojca Świętego. Informację tę powtórzył później także watykanista Edward Pentin, również powołując się na dobrze poinformowane źródła. Okazuje się jednak, że sytuacja może być bardziej skomplikowana.

Niemiecki Episkopat w środę późnym wieczorem poinformował ustami swojego rzecznika, ks. Matthiasa Koppa, że „nic mu nie wiadomo o odrzuceniu dokumentu”. Według informacji oficjalnej agencji prasowej niemieckiego Kościoła, KNA, w Watykanie nie miałoby być mowy o „zupełnym odrzuceniu” niemieckiej propozycji, a jedynie o jej „poprawie”.

Sama idea dopuszczenia protestanckich małżonków do Komunii Świętej miałaby „natrafiać na zrozumienie”. KNA podaje, że mówi się też o zaproszeniu do Watykanu kard. Marxa i kard. Woelkiego, aby wypracować jakieś porozumienie.

Jak podał oficjalnie episkopat, Ojciec Święty chce porozmawiać o sprawie interkomunii osobiście z kardynałem Reinhardem Marxem. Ten przyjął zaproszenie. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się spotkanie.

Niemiecki Episkopat podkreśla dodatkowo, że Stolica Apostolska nie mogłaby odrzucić jeszcze jego propozycji, ponieważ wypracowany dotąd dokument jest wstępny i sam Episkopat wciąż pracuje nad jego wersją ostateczną. Jak podkreślił ks. Kopp, informacje portalu Kath.net są więc „nielogiczne”, bo Kongregacja Nauki Wiary nie może podejmować decyzji w sprawie nieistniejącego jeszcze dokumentu.

Źródła: domradio.de / kath.net

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

teraz zobaczymy… czy Ren wplynie do Tybru, czy Tybr znowu do Renu… Za pomoca “srebrnikow” ma sie rozumiec….
okirex

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101214 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]