Szwecja: po ponad 500 latach w katedrze w Lundzie zostanie odprawiona Msza Święta

Aktualizacja: 2018-04-6 4:05 pm

Po raz pierwszy od ponad 500 lat w luterańskiej katedrze w Lundzie na południu Szwecji od 21 października mają być regularnie sprawowane katolickie Msze Święte. Pierwsza odbędzie się 21 października.

Informację w tej sprawie podała diecezja sztokholmska, wyjaśniając, że zostało to spowodowane remontem katolickiego kościoła św. Tomasza, ale – jak podkreśliła – nie jest to tylko „rozwiązanie pragmatyczne”. W tym kontekście wskazała na coraz bliższe stosunki ekumeniczne i wizytę Franciszka w tym miejscu 31 października 2016.

Przy tej okazji diecezja stołeczna przypomniała, że od czasów reformacji na początku XVI wieku w katedrze w Lundzie odprawiano co pewien czas katolickie liturgie, ale nie odbywało się to w formie zinstytucjonalizowanej.

Coraz bliższą współpracę w ostatnim okresie Kościoły tłumaczą też możliwością wcielania w życie ducha dokumentu ekumenicznego luterańsko-katolickiego „Od konfliktu do współpracy” z 2013 roku. Zapowiedziano, że szczegóły porozumienia katolicko-luterańskiego w obecnej sprawie zostaną przedstawione na konferencji prasowej 6 kwietnia w tym mieście.

Kościół katolicki w Szwecji jest niewielki, a jego członkowie pochodzą z różnych krajów. Do 2000 roku państwową religią w kraju był luteranizm; do tego czasu do Kościoła Szwecji (luterańskiego) należał formalnie każdy Szwed od chwili narodzin. Obecnie luteranie stanowią ok. 60 proc. społeczeństwa tego kraju.Według Watykanu w Szwecji żyje 113 tys. katolików, co stanowi 1,15 proc. wśród ok. 9,8 mln obywateli tego kraju, przy czym prawie połowa z nich to imigranci wywodzący się z ponad 80 narodów.

Liturgia sprawowana jest w dziewięciu różnych obrządkach i w ponad 25 językach. Rzymskokatolicka diecezja sztokholmska obejmuje cały kraj, a więc ok. 450 tys. km kwadratowych. Na jej terenie istnieje 45 parafii, w których pracuje 176 księży.

Biskupem diecezji jest 68-letni kard. Anders Arborelius, karmelita.Katedra w południowoszwedzkim Lundzie była budowana od 1104 roku w stylu romańskim i jest najstarszą siedzibą biskupią w Skandynawii. Miasto początkowo wchodziło w skład utworzonej w 1048 diecezji Roskilde w Danii, a siedzibą samodzielnego biskupstwa stało się w 1103, a następnie stolicą archidiecezji. Gdy ok. 1530 z Danii dotarła tu reformacja, w 1536 Lund przestał być arcybiskupstwem katolickim, a od 1658 miasto należy do Szwecji. Od tamtego czasu niektóre pomieszczenia miejscowej katedry wykorzystywano jako uniwersyteckie sale wykładowe.

KAI

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-04-06)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W tej ekumaniackiej euforii zapomina się, że 500 lat temu odprawiano Msze święte, dziś odprawia się wprowadzone niecałe 50 lat temu Novus Ordo, czyli parodię Mszy świętej – bardziej przypomniającą zebranie protestanckie wokół stołu, prowadzone przez lidera grupy – niż to co Kościół najbardziej cenił i pielęgnował przez dwa millennia.

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100965 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]