„Świętokradcza głupota” w brazylijskiej świątyni

Aktualizacja: 2018-04-3 12:38 pm

Liturgiczne aberracje, które tak bardzo rozpowszechniły się w ciągu ostatniego półwiecza, zwłaszcza w kościołach Zachodu, nie są już dzisiaj nowym zjawiskiem. Jednak katolicy w jednym z kościołów na terenie Brazylii przenieśli brak poszanowania dla liturgii i Najświętszego Sakramentu na wyższy poziom. W przenośni i dosłownie.

Kościół São Geraldo Magela w archidiecezji Sorocaba był miejscem wyjątkowo gorszącego zdarzenia. Na filmie zamieszczonym w sieci internetowej widzimy jak podczas Mszy świętej bądź nabożeństwa monstrancja z Ciałem Pańskim została umocowana na dronie, który przeniósł Najświętszy Sakrament w stronę ołtarza. Tam przejął go kapłan i postawił na ołtarzu.

To „unowocześnienie”  adoracji Pana Jezusa i błogosławieństwa wiernych – jak łatwo się domyślić – nie spowodowało, że zgromadzeni w kościele wierni w większym skupieniu czcili naszego Zbawiciela. Przeciwnie, w pozycji stojącej wzniecili aplauz, klaskali i wiwatowali. Uwagę oglądających film „niereformowanych” katolików zwracają również luźne ubiory zebranych (w tym mężczyzny, który zainstalował monstrancję na dronie) oraz obecność w otoczeniu ołtarza „ministrantek”.

Ksiądz John Zuhlsdorf, znany duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej, nazwał wydarzenie „świętokradczą głupotą”. Zdarzenie spotkało się z silną krytyką w mediach społecznościowych.

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-04-03)

 


 

[youtube =TJ64uAoQjrs]

 


 

Skandal z „latającą hostią”. Jest reakcja biskupa na profanację w brazylijskiej parafii

„Liturgia Kościoła umiera… A wraz z nią samo życie Kościoła, gdyż to liturgia stanowi o tożsamości Kościoła” – napisał na facebookowym profilu biskup Henrique Soares da Costa, ordynariusz diecezji Palmares, w której znajduje się parafia, gdzie zorganizowaną szokującą „procesję” przy użyciu drona.

Kościół São Geraldo Magela w archidiecezji Sorocaba był miejscem wyjątkowo gorszącego zdarzenia. Na filmie zamieszczonym w sieci widzimy, jak podczas liturgii monstrancja z Ciałem Pańskim została umocowana na dronie, który przeniósł Najświętszy Sakrament w stronę ołtarza. Tam przejął go kapłan i postawił na ołtarzu.

Wpis hierarchy, o którym donosi portal deon.pl, rozpoczyna się wymowny słowem „ból”, po czym biskup w zdecydowanie krytycznych słowach określa szokujące zachowania do jakich doszło podczas Wielkiego Tygodnia mianem „pajacowania, szukania innowacji i petardy w liturgii”.

W jego opinii „mają one swoje źródło w dwóch nieszczęściach: nieznajomości tego, czym jest liturgia oraz błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła”.

Jak podkreśla brazylijski hierarcha „do różnego rodzaju nadużyć i zachowań prostackich, odbiegających od zasad i obcych naturze liturgii” prowadzą „nieznajomość spójnej teologii liturgii i tego, w co Kościół wierzy, jak również odejście od wielkiej Tradycji, przypomnianej przez Sacrosanctum Concilium”.

 Biskup Henrique Soares da Costa odniósł się także do reakcji zgromadzonych w świątyni, pisząc: „natomiast wierni w świętej niewiedzy, prowadzeni przez niewiernych lub po prostu nieświadomych i niekompetentnych duszpasterzy, oklaskują… W ten sposób wiara katolicka się degeneruje. Tyle tylko jak długo?!”

„Obawiam się, że teraz chrześcijanie wschodni – zjednoczeni ze Stolicą Rzymską lub nie – nie uważają nas już za Kościół Chrystusowy” – puentuje hierarcha swój wpis.

Źródło: deon.pl

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-04-09)

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100912 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]