USA: tak można „usprawiedliwić” wszystko. Kuriozalna decyzja sądu w sprawie śmierci czterech osób!

Aktualizacja: 2018-04-3 9:21 am

W USA na wolność został wypuszczony Ethan Couch, sprawca wypadku z czterema ofiarami śmiertelnymi. Sąd uzasadnił swoją decyzję faktem, iż sprawca cierpiał na „affluenzę” – zaburzenie spowodowane życiem w zbyt wielkim dobrobycie.

Do kuriozalnej decyzji sądu doszło w hrabstwie Tarrant w Teksasie. Po odbyciu dwóch z dziesięciu lat kary, na wolność został wypuszczony Ethan Couch. W 2013 r. szesnastoletni wówczas Couch spowodował – będąc w stanie nietrzeźwym – wypadek, w którym zginęły cztery osoby. Początkowo skazany został na 10 lat pozbawienia wolności.

Na decyzję dotyczącą przedwczesnego zwolnienia wpłynęło przyjęcie tłumaczenia obrońcy, jakoby skazany w momencie popełnienia przestępstwa cierpiał na „affluenzę” – zaburzenie racjonalnego myślenia na skutek nadmiernego dobrobytu. Po odbyciu dwóch lat więzienia i kilku lat terapii, został wypuszczony na wolność.

Sędzia skierował nastolatka na terapię, gdyż jego zdaniem w więzieniu brak dostępu do luksusów i wygód mógłby odbić się negatywnie na jego zdrowiu psychicznym. Roczny koszt terapii poniesiony przez rodziców skazanego wynosił 450 tys. dolarów.

Za całą sytuację obwiniono przede wszystkim rodziców. Obrońca nastolatka argumentował: „wychowany został w rodzinie, gdzie jeżeli kogoś skrzywdzisz, to nie przepraszasz, ale wysyłasz pieniądze”. Przeciwnicy wyroku nazwali to „ogromną niesprawiedliwością”.

On zabił cztery osoby (…) wobec tych ofiar decyzja ta jest wielką niesprawiedliwością. Niestety, patrzenie na tego młodego człowieka było tym trudniejsze, gdyż na jego twarzy nie widać było cienia skruchy  – powiedziała Colleen Sheehey-Church, prezydent organizacji MADD (ang. Mothers Against Drunk Driving).     

Ethan Couch został zwolniony z aresztu w wieku 20 lat. Zdaniem jego prawnika „klient odczuł prawdziwą skruchę i konsekwencje swoich działań”. Skazanemu przydzielono nadzór kuratora, a także będzie on musiał nosić lokalizator GPS.

Źródło: tvp.info, foxnews.com

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-04-03)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Warto dodać, że przypadek Ethana Couch nie jest ani pierwszy ani wyjątkowy w historii sądownictwa amerykańskiego. Żydowska agencja JTA przypomina, że “ten wątpliwy honor pierwszeństwa” przypada dwóm żydowskim mordercom: Nathanowi Leopold i Richardowi Loeb, którzy 94 lata temu (21 maja 1924 r.) zamordowali swojego kuzyna. Zbrodnia była szczegółowo planowana, łącznie z odpowiednim porzuceniem ciała i zatarciem śladów. Niestety, policja po namierzeniu morderców miała początkowo ręce związane, gdyż oddalono podejrzenia z uwagi na… ich pochodzenie z bogatych domów (a może i pochodzenie etniczne…). Rozmiar nagromadzonych dowodów doprowadził jednak żydowskich morderców przed sąd, gdzie jednak krasomówcza obrona najsłynniejszego wówczas adwokata, Clarence Darrow, przekonała sędziego do niezastosowania oczywistej w takim przypadku kary śmierci, tym bardziej, że młodzi żydowscy mordercy nie żałowali popełnionego czynu.

Podobne historie wydarzyły się z pewnością wielokrotnie, bowiem amerykański system “sprawiedliwości” jest zbiorem najbardziej kuriozalnych wyroków i procedur . Niewątpliwie wynika to z talmudycznych naleciałości w sposobie myślenia sędziów, prokuratorów i legislatorów.

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100905 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]