Kard. Eijk: TAK dla ustawy o pośmiertnym dawstwie organów

Aktualizacja: 2018-02-28 12:55 pm

Pośmiertne dawstwo narządów to akt chrześcijańskiej miłości i solidarności – powiedział abp Utrechtu. Kard. Wim Eijk, odpowiadający w holenderskim episkopacie za kwestie etyczno-medyczne, skomentował w ten sposób ustawę rządu o transplantacji organów. Według nowego prawa dorośli obywatele Holandii po swojej śmierci zostaną automatycznie uznani za potencjalnych dawców. W komunikacie Konferencji Episkopatu kard. Eijk wyraził swoje poparcie dla nowego rozporządzenia. Podkrelił jednak, że każdy ma prawo do swobodnego i nieograniczonego decydowania o swoich narządach.

Zgodnie z nowym prawem każdy pełnoletni obywatel Holandii otrzyma list z zapytaniem, czy chce, aby jego narządy zostały po śmierci przekazane do transplantacji. Możliwe będzie także zaznaczenie opcji, zgodnie z którą to do najbliższych zmarłego będzie należała ostateczna decyzja. Do tych, którzy nie odpowiedzą na pismo, po 6 tygodniach zostanie wysłane kolejne powiadomienie z tym samym pytaniem. Brak odpowiedzi będzie oznaczał zgodę na bycie dawcą. W każdej chwili będzie można zmienić swoją decyzję. Nowa ustawa ma obowiązywać od 2020 roku.

mn/rv, la stampa

Za: Radio Watykańskie (28/02/2018)

POLECAMY, szczególnie takim ignorantom i nieukom jak kard. Eijk, zbiór tekstów tutaj

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100153 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]