Niemcy: nowy biskup zwolennikiem żonatych księży

Aktualizacja: 2018-02-23 11:04 am

Mianowany przez papieża Franciszka biskupem Würzbuga ks. Franz Jung okazuje się być zwolennikiem poluzowania celibatu.

W Niemczech od lat toczy się dyskusja nad różnymi formami poluzowania celibatu. Za pontyfikatu papieża Franciszka szczególną popularnością w kręgach progresywnych cieszy się koncept wyświęcania żonatych mężczyzn o sprawdzonej katolickiej reputacji, viri probati. Jednym z jego najbardziej znaczących zwolenników jest niemiecki emerytowany kardynał kurialny, Walter Kasper, ikona ruchu liberalnego. W Kościele w Niemczech ruch ten zyskał właśnie nowego wpływowego sojusznika.

Jest nim ks. Franz Jung, komtur Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w lutym mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem Würzburga. Dotychczas ks. Jung nie zabierał głosu w najbardziej polaryzujących kwestiach współczesnego Kościoła, ale postanowił to teraz zmienić.

W rozmowie z bawarskim nadawcą „Bayerische Rundfunk” przyszły biskup powiedział, że uważa za „wyobrażalne” wyświęcanie w Kościele katolickim na księży żonatych mężczyzn. Jak podkreślił, w historii Kościoła „było wiele rozmaitych modeli kierowniczych”, które wprowadzono niekiedy wskutek „refleksji teologicznej”, innym razem z powodów „praktycznych wyzwań”.

Ks. Jung nie otrzymał jeszcze święceń biskupich, co nastąpi prawdopodobnie dopiero wczesnym latem. Jest jednak bardzo doświadczonym administratorem kościelnym. Wcześniej pełnił urząd wikariusza generalnego Spiry, gdzie uczestniczył w radykalnym przemodelowaniu struktury parafialnej, z 350 parafii tworząc zaledwie 70. Jak zapewnił w rozmowie z „BR”, w Würzburgu „wyzwania są analogiczne”, więc i tam można prawdopodobnie spodziewać się redukcji liczby parafii.

Pach

Źródło: Katholisch.de, dbk.de

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100053 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]