Aktualizacja strony została wstrzymana

Abraham Foxman w Watykanie przeciwko uwolnieniu Mszy trydenckiej i beatyfikacji papieża Piusa XII

Abraham Foxman, dyrektor „Ligii Przeciwko Znieslawieniu” (Anti-Defamation League – ADL), spotkał się z przedstawicielami Watykanu celem wyrażenia zastrzeżeń strony żydowskiej w związku z zapowiedziami uwolnienia łacińskiej Mszy Świętej.

Foxman przybył do Watykanu w przeddzień spodziewanego wielkiego wydarzenia w Kościele, kiedy to w dniu 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI ma ogłosić dekret w formie Motu Proprio zezwalający na powszechną celebrację Mszy Świętej Wszechczasów według klasycznego rytu rzymskiego.

Chociaż dekret papieski umożliwi celebrację Mszy świętej trydenckiej każdemu księdzu – bez uzyskiwania specjalnego zezwolenia od biskupa, jak to miało miejsce dotychczas – w praktyce nie można spodziewać się natychmiastowego szerszego zastosowania tradycyjnej Mszy Św. Sytuacja ta niezmiernie cieszy stronę żydowską. Abraham Foxman powiedział izraelskiej agencji informacyjnej JTA, że „jest zadowolony, iż dekret ma ograniczone zastosowanie i że praktyka kościelna biorąca pod uwagę żydowskie uczucia, będzie kontynuowana”. Foxman dodał, że „W tej sytuacji jestem zadowolony z tego, iż są oni bardzo mocno świadomi tego, gdzie zaszliśmy i na czym stoimy”. (dosł: „they are very much aware of where we are and where we stand„)

Foxman dyskutował również przygotowywaną beatyfikację papieża Piusa XII, który wbrew jednoznacznym dowodom, oskarżany jest przez stronę żydowską „o milczenie w czasie Holokaustu”. Organizacje ADL domaga się tego, aby papież Pius XII nie został beatyfikowany do momentu otworzenia archiwów watykańskich. „Jeśli papież Pius jest warty beatyfikacji, to niech beatyfikacja będzie możliwa dopiero po otworzeniu archiwów i możliwie po tym, jak ci co przeżyli [Holokaust] nie będą już w stanie być świadkami tej debaty.” – powiedział Abraham Foxman.

 

.