Zapowiedź rewolucji? Dziennik włoskiego Episkopatu drukuje referat ojca Chiodiego o antykoncepcji

Aktualizacja: 2018-01-30 9:56 am

Czy antykoncepcja może zostać uznana przez Kościół za godziwą? Nie! Katolickie nauczanie nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości. Głos w sprawie zabierali papieże – zarówno Paweł VI encykliką Humanae vitae, jak i Jan Paweł II encykliką Veritatis splendor. Teraz jednak pojawiają się próby podważenia Magisterium w tej sprawie. Kontrowersyjny referat ojca Mauricia Chiodiego, w którym teolog dopuszcza antykoncepcję, przedrukował właśnie comiesięczny dodatek do „Avvenire” (dziennika Konferencji Episkopatu Włoch) – „Noi, Famiglia & Vita”.

Jak informowaliśmy w pierwszej połowie stycznia, niedawno powołany członek Papieskiej Akademii Życia włoski teolog moralny ks. prof. Maurizio Chiodi, opierając się na adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia przekonywał, że „odpowiedzialne rodzicielstwo może zobowiązać małżeństwo do stosowania sztucznej kontroli urodzeń”.

I to pomimo faktu, że antykoncepcja została stanowczo i nieodwołalnie odrzucona przez Kościół jako niegodziwa metoda planowania rodziny. Jako czyn obiektywnie i wewnętrznie zły określił antykoncepcję św. Jan Paweł II w Veritatis splendor.

Rozpoczęte wykładem o. Chiodiego podważanie jednoznacznego odrzucenia antykoncepcji trwa nadal. Przyłączyła się do niego redakcja „Noi, Famiglia & Vita”, czyli comiesięcznego dodatku do „Avvenire” – dziennika należącego do… Konferencji Episkopatu Włoch.

W „Noi, Famiglia & Vita” opublikowano referat Maurizia Chiodiego i opatrzono go wstępem, który sugeruje, że encyklika Pawła VI Humanae vitae była „dzieckiem swoich czasów”. Wstęp cytuje w serwisie malydziennik.pl dr Tomasz Terlikowski.

„To stanowisko [chodzi o opinie o. Chodiego-red.] zajmuje autorytatywne miejsce w toczącej się obecnie debacie, i nie może być rozumiane jako odrzucenie lub krytyka Humanae vitae, tekstu, który wyrasta z prawdziwie profetycznej i trudnej decyzji w czasie i historycznej sytuacji, w której papież Montini rozważał go i uznał nie bez trudności i wyjaśnień, wskazując, że jest to kwestia magisterium, które nie jest ani nieomylne, ani niezmienne. Z tej perspektywy refleksja teologa może być rozumiana jako propozycja, której celem jest rozwój tradycji. Tradycja, aby być żywa i przemawiać nadal do kobiet i mężczyzn naszych czasów, nie może być skamieniała, ale pozostać dynamiczna, co oznacza, że musi być zgodna ze zmieniającym się społeczeństwem. Ks. Chiodi ma odwagę zdefiniować problem poruszany przez niektórych teologów i ekspertów w zakresie praktyk duszpasterskich. Czy naturalne metody są naprawdę rozumiane jako jedyny możliwy sposób planowania rodziny?” – napisano na łamach „Noi, Famiglia & Vita”,  dodatku do katolickiego dziennika włoskiego episkopatu.

Źródło: malydziennik.pl / PCh24.pl

MWł

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99480 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]