- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

ISKK: w 2016 r. spadła liczba osób chodzących do kościoła

W 2016 roku w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło średnio 36,7 proc. polskich katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16 procent. W stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes spadł o 3,1 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy. To wyniki najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. 

Komentując dane ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK podkreślił, że można mówić o stabilności polskiego katolicyzmu. 

„Rysuje się bardzo różnorodny, bardzo wielobarwny obraz polskiego katolicyzmu i wszystko zależy od tego, z jakiej strony na niego się patrzy. Mamy wiele wskaźników, które wzrastają. Mamy wskaźniki przede wszystkim dotyczące praktyk religijnych, które maleją, ale generalnie można powiedzieć, że polski katolicyzm jest stabilny” – powiedział ks. Sadłoń. 

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej, a najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. 

R. Łączny/ KAI

Za: Radio Watykańskie (04/01/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W związku z nowymi danymi ukazującymi stały upadek podstawowych praktyk religijnych, już padają schizofreniczne wyjaśnienia, że co prawda mamy spadek, ale “generalnie można powiedzieć, że polski katolicyzm jest stabilny“. Czyli, wskaźniki spadają, ale nie jest źle, a nawet dobrze, bo na pewno znajdą się jakieś statystyki wzrostowe, dajmy na to, liczba stwierdzeń o unieważnienie małżeństw, czy też liczba parafii posiadających stronę internetową…
A poza tym, jest wszystko dobrze, stabilnie, bo przecież żyjemy teraz w czasach gdy kładziony jest nacisk nie na ilość lecz na jakość…

ZOBACZ: Raport Instytutu Statyki Kościoła Katolickiego za rok 2016 [PDF]

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]