Biskup USA odmówił odpowiedzi na pytanie związane z komunią dla cudzołożników

Aktualizacja: 2017-11-15 11:20 am

Czy Amoris laetita zezwala katolikom żyjącym w cudzołóstwie na przyjmowanie Komunii Świętej? – na tak postawione pytanie nie był w stanie odpowiedzieć bp Richard Malone, przedstawiciel komisji ds. świeckich, małżeństw, rodziny i młodzieży amerykańskiego episkopatu.  

Pytanie zadał członek amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP) podczas konferencji prasowej w Bufallo, gdzie odbywało się jubileuszowe zgromadzenie biskupów USA z udziałem watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Pietra Parolina.

– Takiej odpowiedzi nie udzielę – odrzekł duchowny. – Istotą mojej obecności tutaj i obecności wcześniej na synodzie (…) było popieranie stworzenia planu duszpasterskiego dotyczącego małżeństwa, który, miejmy nadzieję, pomoże ludziom zawrzeć związek małżeński i żyć w szczęśliwszych, świętszych, zdrowszych i trwałych małżeństwach, formując sumienia o tym, czym naprawdę małżeństwo jest – tłumaczył biskup.

Wyraził również nadzieję, że dzięki temu planowi będzie mniej rozbitych rodzin. Na zakończenie dodał, że „to nie on powinien odpowiedzieć na pytanie” tak postawione.

Biskupi dyskutowali we wtorek nad stworzeniem nowego „planu duszpasterskiego” dotyczącego małżeństwa i rodziny uwzględniającego założenia adhortacji Amoris Laetitia. Ostatecznie głosowano nad tym, czy list duszpasterski w tej sprawie powinien w ogóle powstać. Wyniki miały być ogłoszone później.

Bp Malone namawiał hierarchów do zajęcia stanowiska i wydania oświadczenia, które byłoby „ważną reakcją” na Amoris laetitia. – Plan duszpasterski zachęciłby do szerszej lektury Amoris Laetitia i prowadziłby do pogłębionej dyskusji oraz zaangażowania w umacnianie małżeństwa i życia rodzinnego – tłumaczył, dodając, że byłaby to także pomoc dla małżeństw i rodzin.

Jego zdaniem list duszpasterski winien oprzeć się na czterech filarach papieskiej adhortacji Amoris Laetitia: „modlitwa i świadectwo wiernych”, „duszpasterstwo i  towarzyszenie”, „edukacja o małżeństwie i życiu rodzinnym” oraz „polityka publiczna i poparcie”.

W trakcie dyskusji nad tą kwestią, biskup pomocniczy Los Angeles Robert Barron ubolewał, że „tragedią jest, iż ​odbiór tego dokumentu jest tak słaby”.  Tłumaczył, że wytyczne amerykańskich hierarchów do AL byłyby okazją do „przejęcia kontroli nad debatą blogosfery” odnośnie adhortacji papieskiej, skupiającej się w dużej mierze na kontrowersyjnym rozdziale 8.

To ten rozdział zawiera niejasne sformułowania i sugestie, że ci, którzy żyją w cudzołożnych związkach mogliby przyjmować Komunię Świętą. Papież do tej pory nie udzielił odpowiedzi „tak” lub „nie” na pytania  zawarte w „Dubiach” przez czterech kardynałów, a która mogłaby rozwiać wszelkie niejasności.  

Abp Joseph Kurz wtórował zwolennikom napisania wytycznych w tej sprawie, podkreślając, że na tym rozdziale skupiły się praktycznie wszystkie media. Bp Barron określił adhortację napisaną po Synodzie o Rodzinie „niezwykle bogatym dokumentem”.

Bp Malone mówił o konieczności stworzenia „planu duszpasterskiego”, ponieważ arcybiskup Charles Chaput, przewodniczący komisji ds. świeckich, małżeństwa, rodziny i młodych przygotowuje się do udziału w następnym synodzie w Rzymie, który będzie poświęcony sprawom młodych ludzi.

Inni biskupi zastanawiali się nad potrzebą zaradzenia nierównościom ekonomicznym między małżeństwami a parami niezamężnymi oraz akcentowali rolę młodych katolików.

Podczas wiosennego posiedzenia USCCB w czerwcu 2017 r. przedstawiciele konferencji odmówili stwierdzenia, czy Amoris laetitia zezwala na Komunię Świętą dla aktywnych par homoseksualnych.

Na spotkaniu w listopadzie 2016 r. biskupi po raz pierwszy zaczęli dyskutować o Amoris laetitia. Bp Kurtz nie potrafił jednak powiedzieć, jak należy interpretować dokument, jeśli chodzi o dostęp do Komunii dla rozwiedzionych małżonków żyjących w kolejnych związkach. Wyjaśnił, że papież Franciszek “bardzo wyraźnie” powiedział, że nie ma zamiaru “dokonywać żadnych zmian kanonicznych lub wprowadzać jakiejkolwiek nowej doktryny,” ale “musimy nauczyć się też prawidłowego korzystania z wewnętrznego forum”.

Amerykańscy biskupi podczas wtorkowego spotkania dyskutowali także nad wprowadzeniem w życie adhortacji Franciszka Evangelii Gaudium. Omówili problemy krajowe, podkreślając konieczność wypowiedzenia się konferencji na temat reformy podatkowej, opieki zdrowotnej i budżetu oraz polityki imigracyjnej.

Źródło: lifesitenews.com., cruxnow.com.,

AS

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98146 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]