Stratfor: Poroszenko eskaluje konflikt zbrojny na Donbasie

Aktualizacja: 2017-02-6 11:14 am

Jeden z bardzo wpływowych amerykańskich centrów analitycznych Stratfor podjął próbę wyjaśnienia, komu i po co potrzebna jest eskalacja działań bojowych na Donbasie.

„W miarę tego, jak geopolityczne wiatry zmieniają swój kierunek, Kijów jest zmuszony do wykonywania coraz bardziej gwałtownych ruchów, aby przystosować się do nowej sytuacji. Po rozmowie telefonicznej Trampa z Putinem 28 stycznia 2017 r., podczas której USA i Rosja porozumiały się w kwestii rozpoczęcia dialogu o najbardziej ostrych problemach, Petro Poroszenko zaczął przypochlebiać się swoim europejskim sojusznikom i wybrał się w dyplomatyczne tournée po Europie. Jednak Europa, rozdzierana przez własne sprzeczności, na ogół nie dba o problemy Ukrainy.”

Ukraina stara się zatem znaleźć sposób na ożywienie antyrosyjskiej retoryki, i wydaje się, że znalazła – reaktywację konfliktu w Donbasie.

Analitycy są bardzo ostrożni w ocenie skuteczności tego instrumentu:

„Chociaż jest mało prawdopodobne, aby zastosowanie tego środka powstrzymało Trumpa przed zbliżeniem z Rosją, to jednak sytuację w Donbasie uczyni bardzo niestabilną”.

„Pierwsze posunięcia Trumpa świadczą o tym, że zamierza on spełniać wszystkie swoje obietnice przedwyborcze. Dzisiaj dokonywany jest przegląd stosunków USA z Rosją. Priorytetem Trumpa w tym kierunku jest redukcja zbrojeń strategicznych. I choć w rozmowie telefonicznej z Putinem kwestia sankcji nie została poruszona, i pomimo faktu, że Trump uważa tę kwestię za przedwczesną, to mimo wszystko nadal pozostaje ona przedmiotem dyskusji.

Takie stanowisko amerykańskiego prezydenta z kolei powoduje dezorientację i niezdecydowanie w obozie europejskim. Tym bardziej, że Trump podał w wątpliwość zasadność polityki NATO odnośnie państw przygranicznych: krajów bałtyckich, Ukrainy itd.”

„Dla Ukrainy jest to bardzo trudna sytuacja. Tak więc eskalowanie konfliktu w Donbasie może stać się sposobem pozwalającym przyciągnąć do siebie uwagę europejskich sojuszników i organizować ich przeciwko Rosji”.

W ten sposób Stratfor ocenia motywy polityki ukraińskiej.

Źródło

Za: isakowicz.pl (6 lutego 2017)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93596 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]