Niemcy: muzułmanie przechodzą na chrześcijaństwo. To nawrócenie czy zwiększenie szans na azyl?

Aktualizacja: 2016-10-17 10:24 am

Do niedawna świecąca pustkami protestancka świątynia Świętej Trójcy w berlińskiej dzielnicy Steglitz, dziś wypełniony jest po brzegi. To zasługa muzułmanów, którzy postanowili przyjąć chrzest. Parafie cieszą się z nawróceń i nowych wiernych. Jednak urzędnicy zjawisko oceniają sceptycznie i wskazują, że konwersja zwiększa szanse na azyl.

„Muzułmanie zmieniają ewangelicką parafię” – pisze w „Deutsche Welle”. Dzięki konwertytom protestancki kościół Świętej Trójcy w berlińskiej dzielnicy Steglitz znów tętni życiem, a zainteresowanie spotkaniami przygotowującymi do przyjęcia chrztu jest coraz większe. – To dla mnie wielki dzień. Czuję się tak, jakbym otrzymała nowe życie, jakbym urodziła się na nowo – mówi 32-letnia Golaleh z Iranu. – Moja rodzina była przeciwna temu, co robię. Wiedzieli, że w Iranie czytam Biblię. Mój ojciec zerwał ze mną stosunki. Ma bardzo radykalne poglądy – dodaje.

Kobieta jest w Niemczech od ośmiu miesięcy, pracuje dorywczo jako tłumaczka. Wie, że przyjęcie wiary chrześcijańskiej może oznaczać dla niej surowe konsekwencje. Mimo grożących kar muzułmanów którzy chcą przejść na chrześcijaństwo jest w Niemczech coraz więcej. Tylko w kościele Świętej Trójcy chrzest przyjęło już 1,2 tys. muzułmanów pochodzących z Iranu i Afganistanu. Kolejnych dwustu jest na liście oczekujących. Proboszcz parafii ufa, że intencje konwertytów są szczere.

Inaczej na sprawę patrzą urzędnicy. Jak zaznaczają, konwersja zwiększa szanse na uzyskanie azylu. Co więcej, jak mówi Edith Avram z Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców „uchodźcy przysługuje ochrona w sytuacji, kiedy z powodu zmiany wiary narażony jest w swojej ojczyźnie na prześladowanie”.

Aktualnie brak danych na temat tego ilu muzułmanów przeszło na chrześcijaństwo. Wiadomo jedynie, że chodzi o tysiące osób. To nowa sytuacja także dla niemieckiego Kościoła, który w ostatnich latach opuściło 200 tys. osób, a także dla wspólnoty ewangelickiej z której odeszło 270 tys. wiernych. Teraz, po raz pierwszy od lat, wiernych uczestniczących w życiu parafii przybywa.

Źródło: wp.pl

MA

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]