Abp Heiner Koch: adhortacja „Amoris laetitia” to tylko przystanek, do końca drogi jeszcze daleko!

Aktualizacja: 2016-04-13 12:55 pm

Chociaż adhortacja papieża Franciszka pt. „Amoris laetitia” nie odpowiada oczekiwaniom progresistów, to abp Heiner Koch jest pewien, że to „dopiero początek drogi”. Ma nadzieje, że dzięki metodzie małych kroków środowiskom progresywnym uda się zmniejszyć opór konserwatywnych hierarchów.

Według arcybiskupa Berlina Heinera Kocha w adhortacji papież Franciszek przekazał „odpowiedzialność” biskupom diecezjalnym. – Niektórych wprawi to w konsternację, inni poczują się tym przeciążeni, inni jeszcze – w najróżniejszych kierunkach – oczekują jaśniejszych reguł. Franciszek mówi jednak: mocno trzymajmy się Magisterium, ale dostrzeżmy też cierpienie indywidualnego człowieka – stwierdził hierarcha.

Arcybiskup Koch powiedział również, że teraz – gdy znamy treść papieskiego dokumentu – należy koniecznie przemyśleć pewne aspekty praktyki dopuszczania do sakramentów. – Franciszek zachęca do zróżnicowanej oceny każdego przypadku: Może być tak, że z rozwodem i ponownym związkiem wiąże się ciężki grzech, co wyklucza przyjmowanie Komunii. Mogą być jednak i takie przypadki, twierdzi papież, gdzie być może grzechu ciężkiego wcale nie ma– powiedział niemiecki arcybiskup.

Arcybiskup Berlina podkreśla, że nie chodzi o to, aby usunąć wszystkie granice, ale żeby oceniając każdy przypadek z osobna wprowadzić nowe kryteria dot. oceny osób pozostających w związkach o nieuregulowanej sytuacji – Mówiąc krótko: nie ma pozwolenia na dowolną jazdę, nie ma też całkowitego zakazu, który czyniłby indywidualny przypadek nieważnym. Otwiera się tu jednak pewna nowa droga – stwierdził hierarcha.

Arcybiskup Koch uważa również, że papież w adhortacji przestrzega przed dyskryminacją homoseksualistów. Według niego, Ojciec Święty zachęca, aby docenić te osoby poddające się tendencjom homoseksualnym, którzy troszczą się o siebie nawzajem w chorobie i w starości. Niemiecki hierarcha zaznacza przy tym, że „wciąż jesteśmy w drodze”, a do jej końca „jeszcze bardzo daleko”. Jego zdaniem trud przygotowania do synodów „na pewno się opłacił”, a papieski dokument nie zamyka dyskusji.

Arcybiskup Heiner Koch (ur. 1954) jest pasterzem archidiecezji berlińskiej od 2015 roku.

Źródło: Katholisch.de

pach

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87035 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]