Francja: seria kradzieży i profanacji w katolickich świątyniach

Aktualizacja: 2015-08-20 9:24 am

W ciągu ostatniego tygodnia doszło we Francji do licznych profanacji miejsc i przedmiotów kultu. Duch Rewolucji Francuskiej ciągle żyje w łonie Najstarszej Córy Kościoła.

Dziennik Le Télégramme poinformował o sprofanowaniu 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, figury Matki Boskiej w Moulin-L’Evêque w gminie Plescop w Bretanii. Figura z gipsu należąca do parafii Mériadec, została poważnie uszkodzona. Odbito z niej nos, palce i lewą rękę, pocięto prawą.

Zdaniem właściciela terenu, na którym znajduje się figura Jeana Stieglera, “jest to ewidentna profanacja”.

Z kolei na francuskiej wyspie Reunion, we wtorek 18 sierpnia mężczyzna starał się podpalić kościół Notre-Dame-de-la-Salette w Saint Leu. Zaalarmowani żandarmi przybyli do świątyni w czasie kiedy podkładał ogień. Podpalacz przebywa w areszcie.

Natomiast w niedzielę 16 sierpnia w Gex (depart. Ain) na południu Francji doszło do profanacji w kościele Świętego Piotra. Skradziono kielichy i konsekrowane hostie. Kościół został zamknięty do 19 sierpnia. W czwartek o godz. 19-tej zostanie odprawiona Msza przebłagalna, po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Proboszcz zaapelował do parafian o post we wszystkie środy i piątki do końca sierpnia.

W weekend Wniebowzięcia dokonano też profanacji i kradzieży w tym samym departamencie w kościele parafialnym w Collonges. Skradziono tam liczne przedmioty kultu.

FLC

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83033 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]