Biskup zacytował fragment ze Starego Testamentu. Teraz ma kłopoty

Aktualizacja: 2015-08-7 10:48 pm

Szwajcarski biskup Vitus Huonder na spotkaniu pt. „Radość w wierze” zorganizowanym w niemieckiej Fuldzie mówił o małżeństwie i rodzinie. Mówił także o homoseksualizmie, posługując się – między innymi – cytatami ze Starego Testamentu. Został za to ostro zaatakowany przez homoaktywistów. Przez liberalnych „katolików” też.

Biskup Vitus Huonder ze szwajcarskiego Chur poświęcił wykład w Fuldzie kwestii małżeństwa, seksualności i rodziny. Cytował między innymi z Księgi Kapłańskiej: Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! (18, 22), Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli (20, 13).

Biskup wskazał, że cytaty te „mogłyby wystarczyć, by nadać właściwy kierunek problemowi homoseksualizmu z religijnego punktu widzenia”. Dodał, że wypowiedź biblijna ma też ogromne znaczenie dla definicji małżeństwa i rodziny. „Nie ma żadnej różnorodności modeli małżeństwa i rodziny” – zauważył. Inne stanowisko jest „atakiem na Stworzyciela”.

Wkrótce wykład biskupa skrytykowała szwajcarska organizacja gejowska – „Różowy Krzyż”. W wydanym oświadczeniu homoaktywiści piszą o „ataku frontalnym” i „mowie nienawiści”. Sugerują postawienie hierarchy przed sądem.

Sam bp Huonder wyjaśnił w odpowiedzi na te zarzuty, że cytował jedynie kilka „niewygodnych passusów” ze Starego Testamentu, które dotyczą generalnie małżeństwa, seksualności i rodziny. Nie chciał poniżać osób homoseksualnych.

Przeciwko biskupowi opowiedziała się też organizacja „Dosyć” z Zurychu. Związek, który składa się z rozmaitych katolickich (?) organizacji, opowiada się za „reformą” nauczania Kościoła. Zdaniem przedstawicieli tej struktury cytowanie Starego Testamentu, który określa homoseksualizm mianem „obrzydliwości”, jest skandalem. To „nieodpowiedzialne i okrutne” zachowanie – podkreślają progresiści.

Biskupa Huondera skrytykował ponadto biblista i dominikanin – Adrian Schenker z Fryburga. W jego ocenie szwajcarski hierarcha nie zrozumiał, że sięgając do cytowanych przezeń cytatów trzeba dokonać… gruntownej hermeneutyki.

Źródła: katholisch.de, kath.ch

pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82821 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]