- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Holandia: wierni nie godzą się na zamykanie kościołów

Holenderscy katolicy nie godzą się na zamykanie kościołów. 12 tys. osób podpisało się pod petycją do kard. Willema Eijka, przeciwko likwidacji większości tamtejszych parafii. W archidiecezji utrechckiej ma pozostać jedynie 20 czynnych kościołów. Sygnatariusze petycji skarżą się, że te nowe „megaparafie” pozostaną poza zasięgiem zwyczajnym wiernych.

Kard. Eijk jako przewodniczący episkopatu, podjął ten bolesny problem w przesłaniu na Wielki Post. Przygotowuje on w nim wiernych na wizję Kościoła bez kościołów. Podkreśla jednak, że sam nie jest entuzjastą takiego rozwiązania. Musi się jednak na nie zgadzać, kiedy rada parafialna uzna, że w parafii  jest zbyt mało wiernych, by dalej móc łożyć na utrzymanie świątyni. Okazuje się, że ostrzeżenie kard. Eijka wywołało wielkie poruszenie i przynajmniej po części uświadomiło wiernym ich odpowiedzialność za utrzymanie kościołów.

kb/ rv, cet

Za: Radio Watykańskie (07/04/2015)

KOMENTARZ BIBUŁY: Co za diabelska pokrętność hierarchów! Po latach swoich wysiłków w destrukcji Kościoła – co skutkuje właśnie odchodzeniem wiernych, utratą ich wiary, a w konsekwencji zamykaniem kościołów – teraz zwalają winę właśnie na wiernych bredząc o ich “odpowiedzialności”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]