USA: Msza Krzyżma św. w Winonie – galeria fotograficzna

Aktualizacja: 2015-04-7 12:35 pm

2 marca br., w Wielki Czwartek, bp Alfons de Galarreta gościł w należącym do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X seminarium duchownym p.w. św. Tomasza z Akwinu w Winonie w USA, gdzie odprawił Mszę Krzyżma św., podczas której poświęcił oleje chorych, krzyżma i katechumenów.

Bp de Galarreta celebruje liturgię Wielkiego Czwartku w kościele seminaryjnym w Winonie

Celebransa w czasie uroczystych obrzędów wspomagało 12 kapłanów symbolizujących Apostołów – co stanowi ślad starożytnego zwyczaju liturgicznego – oraz siedmiu diakonów i tyluż subdiakonów; wszyscy byli ubrani w przynależne im szaty liturgiczne.

Olej chorych jest używany podczas sakramentu Ostatniego Namaszczenia; krzyżmo przy udzielaniu sakramentów chrztu i bierzmowana, udzielaniu sakry biskupiej, święceniu kościołów, konsekracji ołtarzy i kielichów, wreszcie święceniu źródeł chrzcielnych i dzwonów; olej katechumenów – przy chrzcie, święceniach kapłańskich i poświęceniu wody chrzcielnej, a niegdyś również w czasie koronacji królów.

W zwykłych okolicznościach Mszę Krzyżma św. celebruje biskup ordynariusz w swojej katedrze.

Po II Soborze Watykańskim i zmianach liturgicznych w niektórych krajach zaprzestano święcenia oleju katechumenów – na skutek decyzji konferencji episkopatu stało się tak m.in. w Polsce (dlatego kapłani udzielający sakramentu chrztu na podstawie zapisów motu proprio Summorum Pontificum stają przed koniecznością sprowadzania ich z zagranicy; zdarza się wprawdzie, że w niektórych polskich diecezjach jest święcony olej katechumenów, jednak jest to czynione według rytuału posoborowego, który nie tylko różni się od tradycyjnego, ale także dopuszcza święcenie dowolnego oleju roślinnego, a nie tylko oliwy z oliwek).

Relację fotograficzną z tej uroczystości można obejrzeć na stronie niemieckiego dystryktu FSSPX.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80976 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]