Kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej

Aktualizacja: 2013-02-20 12:04 pm

Z kaplicy w Ostrej Bramie skradziono dwa wota o łącznej wartości około 2 tys. litów. Policja poszukuje podejrzanego o kradzież 43-letniego mężczyzny.

Zniknięcie wotów zauważono we wtorek rano. W Kaplicy Ostrobramskiej nie ma systemu monitoringu, zatrudniony jest jedynie stróż. Prawdopodobnie kradzieży dokonano w momencie, gdy kaplica nie była pilnowana. 

Ksiądz prałat Jan Kasiukiewicz, rektor Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, odmawia jakichkolwiek komentarzy dla mediów. 

Nie jest to pierwsza kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej. Przed trzema laty, w czasie trwania kontrowersyjnego remontu schodów w kaplicy, skradziono 6 srebrnych wotów, których do tej pory nie udało się odnaleźć.

W Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej znajduje się łącznie około 8 tysięcy wotów różnego rodzaju. To medaliony, ryngrafy, tabliczki, korale. Najstarsze wotum pochodzi z 1802 r. 

Wota kilkakrotnie porządkowano i częściowo przeniesiono do skarbca. Ostatnio uczyniono to w 1993 r., w trakcie porządkowania kaplicy przed przyjazdem papieża Jana Pawła II. 

Wilnoteka.lt/KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67116 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]