Nowe święto państwowe w Rosji

Aktualizacja: 2013-01-2 10:30 pm

1 sierpnia Rosjanie będą obchodzić Dzień Pamięci Żołnierzy Rosyjskich Poległych w Pierwszej Wojnie Światowej.

Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę federalną ustanawiającą nowe święto w dniu 1 sierpnia. Tym samym wprowadzono również poprawki do ustawy federalnej o rocznicach i dniach „chwały rosyjskiego oręża”. Dzień 1 sierpnia obchodzono dotychczas w rosyjskich cerkwiach w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Odbywały się również ceremonie złożenia kwiatów na cmentarzach wojskowych w tych krajach.

Od 2009 r. rosyjskie organizacje społeczne rozpoczęły kampanię na rzecz ustanowienia święta. Aktywność w tym względzie zaczęły przejawiać również stowarzyszenia Rosjan na Łotwie – szczególnie w Dyneburgu, gdzie uroczystości związane z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej obchodzone są od 2009 r. W ich organizacji od 2012 pomaga miejscowy rosyjski konsulat generalny.

W kwietniu 2012 członek Rady Federacji A. I. Lisicin wniósł pod obrady rosyjskiego parlamentu projekt zmian w wymienionej wyżej ustawie federalnej. Ostatecznie Rada Federacji przegłosowała poprawki 26 grudnia 2012 r. Teraz uzyskały one aprobatę ze strony prezydenta.

Źródło: regunum.ru

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=65996 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]