Wilno: zdewastowano mauzoleum Matki i Serca Syna

Aktualizacja: 2012-06-18 8:17 am

Akt wandalizmu w Wilnie: nieznani sprawcy zniszczyli Płytę Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego. Po obydwu stronach mauzoleum pomarańczową farbą namalowano słupy Giedymina – historyczne godło Litwy. Farbą został też oblany pomnik. Policja wszczęła już dochodzenie w tej sprawie. Nadkomisarz Policji Wileńskiej Antoni Mikulski zapewnił, że sprawcy zostaną ujęci, grozi im za to rok pozbawienia wolności.

Do aktów wandalizmu doszło również w miniony weekend w jednej ze świątyń wileńskich, w kościele Świętego Jana Bosko. Na białych murach kościoła, w nocy z niedzieli na poniedziałek, również namalowano czarną farbą słupy Giedymina. Policja na razie nie jest skłonna łączyć tej sprawy z dewastacją Płyty Marszałka Piłsudskiego. 

Słupy Giedymina to historyczne godło Litwy , stosowane niekiedy obok oficjalnego znaku „Pogoni”. Były znakiem rodowym Wielkiego Księcia Giedymina i jego syna Kiejstuta oraz ich potomków.

IAR/KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57777 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]