Agora i Amber Airlines

Aktualizacja: 2012-06-12 9:27 am

Przeglądamy wczorajsza “Gazetę Wyborczą” (11.06.12) i przecieramy oczy ze zdumienia: na stronie 5 reklamuje się spółka OLT Express a na stronie 7 spółka Amber Gold, właściciel OLT Express i spółka znajdującą się na liście ostrzeżeń KNF.

“Gazeta Wyborcza” zmniejszyla znaczaco swoj naklad i reklamodawcy oplacaja mniej powierzchni reklamowej w sluzbowej gazecie naszych polskich elit. Kryzys, co robic ? Na szczescie dla “Wyborczej”, wyrasta nam nowy cud Polski Tuska czyli wizjonerska spolka Amber Gold, nalezaca do zdolnych 27-latkow Marcina i Katarzyny Plichty.

Amber Gold ma kase, “Wyborcza” ma mniej kasy, wiec Amber Gold oplaca ogromne reklamy na 3/4 strony na lamach Wyborczej. Otwieramy gazete i najpierw widzimy reklame spolki lotniczej OLT Express, ale juz na nastepnej stronie widzimy radosna reklame spolki Amber Gold ktora gwarantuje kilentom 13% a nawet 16,5% zysku w skali roku. 

Poniewaz jestesmy oszolomami, to kiedy widzimy ze mala spolka w formie Sp. z.o.o. nalezaca do rodzenstwa 27-latkow, z ktorych jedno zostalo juz skazane w 2008 roku za bankructwo, reklamuje sie bez problemu i w wielkim stylu w najwazniejszej polskiej gazecie codzienniej, to zaczynamy czuc smrod przekretu finansowego.

Nie tylko my. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) juz dawno umiescila spolke Amber Gold Sp. zo.o. na swojej liscie ostrzegawczej i poinfornowala prokurature. Sledztwo w sprawie Amber Gold slimaczy sie jednak. Prokuratura Rejonowa Gdansk-Wrzeszcz nie uwaza ze sprawa jest wazna. Sledztwo zostalo juz raz umorzone i nastepnie wszczete na nowo, po odwolaniu sie KNF. KNF uwaza ze prokuratorzy w Gdansku sa opieszali. Czy ktos bardzo wplywowy w Trojmiescie (albo z Trojmiasta) ochrania zlote interesy spolki Amber Gold ? 

Spolka Amber Gold z jednej strony pozyskuje fundusze od indywidualnych klientow a z drugiej strony pompuje masowo kase w OLT Express. Wedlug “Pulsu Biznesu” juz 180 milionow PLN zostalo zainwestowanych w OLT Express: 

http://www.pb.pl/2617490,42913,szeroki-gest-amber-gold

“Gazeta Wyborcza” nie widzi zadnych problemow z pobieraniem kasy za reklamy spolki, do ktorej KNF ma powazne zastrzezenia. Pieniadze (jeszcze) nie smierdza.

Poczekamy wiec z zainteresowaniem na dalszy rozwoj tej sprawy. Dlaczego ?

Poniewaz pamietamy jeszcze pasjonujaca historie linii lotniczej Khalifa Airways, zalozonej w 1999 roku przez 27-letniego owczas algieryjskiego wizjonera Rafika Khalify. Firma wyleasingowala we Francji okolo 30 samolotow Airbus i miala duze wizjonerskie ambicje, zanim nie splajtowala kilka lat pozniej.

Mlody wizjoner Rafik Khalifa schowal sie przed nakazem aresztowania w Londynie a kredytodawcy Khalifa Airways zostali na lodzie. W 2007 roku Rafik Khalifa zostal skazany na dozywocie. W 2009 zostal odeslany do Algierii, gdzie siedzi w wiezieniu.

Do dzisiaj nie wiadomo wlasciwie skad pochodzily pieniadze ktorymi obracal Khalifa. Podobno byla to kasa zagarnieta przez watazkow wojskowego rezimu Algierii.

W latach prosperity i sukcesu Rafik Khalifa wydawal pieniadze na luksusowe wille i przyjecia. Sponsorowal znany klub pilkarski Olympic Marseille i zalozyl nawet stacje telewizyjna. Tak, mozna powiedziec ze Rafik Khalifa byl wizjonerem. 

 

Khalifa Airways: mętna kasa, sponsoring piłki nożnej i w końcu bankructwo

 Stanislas Balcerac

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57574 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]